Последен ден преди официалното гласуване в неделя, когато ще се избират президент и вицепрезидент и депутати в 47-ото Народно събрание. От полунощ започва ден за размисъл и предизборната кампания ще бъде забранена. Над 12 990 са секциите в страната, а в чужбина те са 751. За 240 места в парламента се съревновават 5067 кандидати за президент и вицепрезидент са издигнати – 23 кандидатски двойки. До края на деня трябва да стане ясен броят на образуваните от кметовете подвижни секции, в които ще гласуват хората, поставени под карантина.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков:
Очаквана избирателна активност
"Хората, които по принцип не гласуват, няма как да излязат и сега. Това е тяхна принципна позиция. Говорим за около 50% от българските избиратели. Много рядко се е случвало, ако е имало по-голям заряд на изборите, да излязат повече хора.
Има готовност за изборите и то с новите условия с машинно гласуване. Мисля, че технически няма как да се създадат повече проблеми от тези, които бяха създадени. Вече има ясни оперативни способности и от страна на ЦИК и от страна на местните комисии – РИК за провеждане на нормален технически вот. Всичко зависи от самите гласоподаватели. Тук вече технически комисиите няма какво да направят."
Скандалът между ЦИК и “Сиела Норма“
"Много спекулации излязоха напоследък. Каквато и да е ситуацията с тези машини – дали случайно стечение на обстоятелствата, или умишлена манипулация от страна и на фирма, и на партии, то със сигурност тази ситуация беше използвана от някои от партиите с предизборна цел."
Има ли влияние върху обществените нагласи скандалът
"Рано е да се каже, защото обществените нагласи трябва да бъдат изследвани и то специално с въпрос за този скандал. Трудно може да се каже дали е оказал някакво влияние специално този скандал. Възможно е да е оказал, възможно е да не е оказал никакво. Защото по принцип тази кампания оказва много малко влияние върху избирателя. И от страна на партиите и участниците, които са в тези кампании, и от страна на интереса на избирателите изобщо към настоящата кампания.
Всеки се е фокусирал върху въобразения кръг избиратели, които биха го подкрепили. Нямаше почти никакво желание за разширяване на обхвата с изключения на новопоявилия се проект, който тръгва от нула и трябва да търси максимално широк кръг избиратели.
Нямаше идеологии и политики на тези избори, най-малкото защото това е вече трета кампания в рамките на около седем месеца, в която няма как партиите да предложат каквото и да е ново, тъй като не се е случило нищо ново.
В момента не е имало редовно управление и толкова продължителни парламенти, че да се търси някаква идеологическа основа на предизборната битка. Затова партиите предпочетоха да търсят друг тип послания и други подходи за достигане до собствените избиратели, предимно емоционални, и такива, които да запазят спечеленото до момента."
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg