Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков:

Хората, които по принцип не гласуват, няма да излязат и сега

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Последен ден преди официалното гласуване в неделя, когато ще се избират президент и вицепрезидент и депутати в 47-ото Народно събрание. От полунощ започва ден за размисъл и предизборната кампания ще бъде забранена. Над 12 990 са секциите в страната, а в чужбина те са 751. За 240 места в парламента се съревновават 5067 кандидати за президент и вицепрезидент са издигнати – 23 кандидатски двойки. До края на деня трябва да стане ясен броят на образуваните от кметовете подвижни секции, в които ще гласуват хората, поставени под карантина.

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков:

Очаквана избирателна активност

"Хората, които по принцип не гласуват, няма как да излязат и сега. Това е тяхна принципна позиция. Говорим за около 50% от българските избиратели. Много рядко се е случвало, ако е имало по-голям заряд на изборите, да излязат повече хора.

Има готовност за изборите и то с новите условия с машинно гласуване. Мисля, че технически няма как да се създадат повече проблеми от тези, които бяха създадени. Вече има ясни оперативни способности и от страна на ЦИК и от страна на местните комисии –  РИК за провеждане на нормален технически вот. Всичко зависи от самите гласоподаватели. Тук вече технически комисиите няма какво да направят."


Скандалът между ЦИК и “Сиела Норма“

"Много спекулации излязоха напоследък. Каквато и да е ситуацията с тези машини – дали случайно стечение на обстоятелствата, или умишлена манипулация от страна и на фирма, и на партии, то със сигурност тази ситуация беше използвана от някои от партиите с предизборна цел."

Има ли влияние върху обществените нагласи скандалът

"Рано е да се каже, защото обществените нагласи трябва да бъдат изследвани и то специално с въпрос за този скандал. Трудно може да се каже дали е оказал някакво влияние специално този скандал. Възможно е да е оказал, възможно е да не е оказал никакво. Защото по принцип тази кампания оказва много малко влияние върху избирателя. И от страна на партиите и участниците, които са в тези кампании, и от страна на интереса на избирателите изобщо към настоящата кампания.

Всеки се е фокусирал върху въобразения кръг избиратели, които биха го подкрепили. Нямаше почти никакво желание за разширяване на обхвата с изключения на новопоявилия се проект, който тръгва от нула и трябва да търси максимално широк кръг избиратели.

Нямаше идеологии и политики на тези избори, най-малкото защото това е вече трета кампания в рамките на около седем месеца, в която няма как партиите да предложат каквото и да е ново, тъй като не се е случило нищо ново.

В момента не е имало редовно управление и толкова продължителни парламенти, че да се търси някаква идеологическа основа на предизборната битка. Затова партиите предпочетоха да търсят друг тип послания и други подходи за достигане до собствените избиратели, предимно емоционални, и такива, които да запазят спечеленото до момента."

Чуйте Георги Киряков в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39