Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Аретов разказва семейни истории

Снимка: личен архив

„Разказът за рода, за семейството, а и за себе си, е деликатна работа, която предполага, освен всичко друго, и доста кураж“, пише Николай Аретов в края на книгата си „Семейни истории“. Книга, която ще припомни на доста читатели, че не помнят по-назад от две поколения преди себе си… Дали наистина ни липсва памет? Дали сме небрежни към предците си? Или улисани в трудностите на живота забравяме откъде идваме, не ни е до това и се сещаме чак когато възрастта ни достигне определени години… 

Отвъд тези въпроси и констатации, книгата на Николай Аретов разказва стегнато и без сантименти за двата рода на автора – майчиния и бащиния. А там наистина има интересни личности и истории! 

„Твърде късно се заех да събирам материали за рода си, пише в предговора Аретов. В паметта ми се е съхранило малко, а хората, които бих могъл да питам, се стопиха. Не липсват и противоречия между различни спомени, между спомени и документи и т. н. (…) Явно модата на „коренотърсачество“ не затихва през последните десетилетия, и у нас, и по света. Опитах се, и съзнателно и несъзнателно, да стоя встрани от нея. Опитвах се и да се пазя от възрастовите деформации при разказването на спомени. Знам, че не съм се приближил до високите образци, освен тяхното писателско майсторство ми липсва и смелостта при саморазголването. По тази причина се ограничих с минали истории, днешното е още твърде горещо, неясно, а и плашещо.“

Макар да разказва за отминали времена и отишли си от този свят личности, а и непознати за читателя, „Семейни истории“ е топла и четивна книга, която припомня за един отминал, но все още дишащ чрез нас, следващите поколения свят.

Чуйте Николай Аретов.

Снимки – изд. Кралица Маб и личен архив на Николай Аретов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10
Жан Рено

Романът "Ема" – писателският дебют на френската кинозвезда Жан Рено

Романът "Ема" е писателският дебют на френската кинозвезда Жан Рено, който вече се радва на голям интерес от страна на българските читатели. Шпионският трилър излезе на книжния пазар у нас в края на миналия месец, малко след като се появи в родината си Франция през май тази година. Преводът на български език е дело Красимир Петров – в..

публикувано на 16.12.24 в 12:08

Графичният роман "It Remains" среща хартиени корици с интерактивна реалност

Историята на книгата проследява пътя на героите "То и баща му", чието пътешествие е изпълнено с метафори, отразяващи реалния свят.  Зад цялата тази история стои създателят ѝ Васил Тучков и цял международен екип – артдиректорът Антони Христов, който има богат опит в Pixar, литературният редактор Брайън Евенсън, награждаван с престижни..

публикувано на 16.12.24 в 11:34

Димитър Коцев-Шошо, който дава "Отговор на всички въпроси"

Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния филм на Димитър Коцев-Шошо, всъщност ще бъдат шокирани и ще има стане дискомфортно, докато едновременно с това им е и забавно. Новият филм на режисьора и сценарист е нестандартна смесица от жанрове,..

публикувано на 16.12.24 в 09:25

100 години от рождението Атанас Илков – професорът куклар

"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които чувстват нужда от чистосърдечност, взаимност и обич" , казва преживе проф. Атанас Илков – създателят на нова методика в обучението на артисти за куклен театър, както и на изцяло нова естетика в..

публикувано на 15.12.24 в 08:30