Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: В България се плащат пари, включително на голяма част от журналистите, за да няма истина

Бойко Станкушев
Снимка: Кирчо Стоичков

Антикорупционният фонд (АКФ) организира за втора поредна година конкурс „Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията 2021“. Какво е разбирането за корупция сред обществото, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Бойко Станкушев, съосновател на АКФ.

„Положението на страната е катастрофално. Причината е, че България е може би единствената страна в ЕС, стигнала до симбиоза между шефовете на държавни институции, на държавните органи, на най-различните служби и олигархията, която в основата си беше създадена в първите години след прехода. Те са едно и също и едните обслужват другите и обратно. В последните години, когато стана съвсем ясно това, виждаме как олигархията си определя ръководителите на всички държавни институции, за да бъде обслужвана. Според индекса за корупция тази година България се е върнала до 86-о място, което съответства на мястото, което сме заемали преди 23 години. Да се върнеш 23 години назад, след като си член на ЕС и ред други организации, и имаш действаща пазарна икономика, и на хартия записана свобода на словото, това е много притеснително. Не съм оптимист колко време ще отнеме, ако въобще този процес започне – да се възстановим до някаква по-достойна позиция. Те нещата са свързани – има корелация между свободата на словото и индекса за корупция. В България се дава мило и драго, плащат се пари, държат се зависими хора, включително по-голямата част от журналистическата колегия, за да няма истина. Затова и политиците бягат от дебати, защото кой ще си признае, че е виновен за липсата на милиарди, камо ли да каже и къде са отишли.“

Безкритични журналисти

Ако някъде има Рай на поръчковата журналистика, то това е България. Няма нужда гледаме много на дълбоко, то се вижда всяка вечер в централните емисии и в публицистичните предавания на най-големите телевизии, за да се убедим, че очевидно се задават удобни въпроси и тези въпроси са съгласувани от мениджмънта на тези телевизии с участниците политици и всичко е предварително написано – и въпросите, и отговорите. Познавам почти всички колеги, които се появяват на екран и водят тези предавания, и знам колко им е терсене и неудобно, но тях ги тресе страх, защото имаме много примери от медийната ни история, как хора без никакво обяснение за публиката, изхвърчаха в небитието. Да не говорим, че след всяко наше разследване, на АКФ, ние изпращахме материали до всички големи телевизии, прилагахме и доказателствен материал, но не ни канят. Освен това, никой от колегите ни не се интересува, когато срещу нас се водят дела, както се водят три дела срещу Николай Стоянов от „Капитал“ или срещу Венелина Попова, или когато подхвърлиха дрога в колата на Димитър Пецов в Силистра. В малките населени места феодализмът е много по-мощен и там мачкането е безобразно, страшно и кърваво. Ние за това правим тази награда – за да стимулираме колегите си разследващи журналисти и те да разберат, че не са сами.“

Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05