Антикорупционният фонд (АКФ) организира за втора поредна година конкурс „Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията 2021“. Какво е разбирането за корупция сред обществото, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Бойко Станкушев, съосновател на АКФ.
„Положението на страната е катастрофално. Причината е, че България е може би единствената страна в ЕС, стигнала до симбиоза между шефовете на държавни институции, на държавните органи, на най-различните служби и олигархията, която в основата си беше създадена в първите години след прехода. Те са едно и също и едните обслужват другите и обратно. В последните години, когато стана съвсем ясно това, виждаме как олигархията си определя ръководителите на всички държавни институции, за да бъде обслужвана. Според индекса за корупция тази година България се е върнала до 86-о място, което съответства на мястото, което сме заемали преди 23 години. Да се върнеш 23 години назад, след като си член на ЕС и ред други организации, и имаш действаща пазарна икономика, и на хартия записана свобода на словото, това е много притеснително. Не съм оптимист колко време ще отнеме, ако въобще този процес започне – да се възстановим до някаква по-достойна позиция. Те нещата са свързани – има корелация между свободата на словото и индекса за корупция. В България се дава мило и драго, плащат се пари, държат се зависими хора, включително по-голямата част от журналистическата колегия, за да няма истина. Затова и политиците бягат от дебати, защото кой ще си признае, че е виновен за липсата на милиарди, камо ли да каже и къде са отишли.“
Безкритични журналисти
„Ако някъде има Рай на поръчковата журналистика, то това е България. Няма нужда гледаме много на дълбоко, то се вижда всяка вечер в централните емисии и в публицистичните предавания на най-големите телевизии, за да се убедим, че очевидно се задават удобни въпроси и тези въпроси са съгласувани от мениджмънта на тези телевизии с участниците политици и всичко е предварително написано – и въпросите, и отговорите. Познавам почти всички колеги, които се появяват на екран и водят тези предавания, и знам колко им е терсене и неудобно, но тях ги тресе страх, защото имаме много примери от медийната ни история, как хора без никакво обяснение за публиката, изхвърчаха в небитието. Да не говорим, че след всяко наше разследване, на АКФ, ние изпращахме материали до всички големи телевизии, прилагахме и доказателствен материал, но не ни канят. Освен това, никой от колегите ни не се интересува, когато срещу нас се водят дела, както се водят три дела срещу Николай Стоянов от „Капитал“ или срещу Венелина Попова, или когато подхвърлиха дрога в колата на Димитър Пецов в Силистра. В малките населени места феодализмът е много по-мощен и там мачкането е безобразно, страшно и кърваво. Ние за това правим тази награда – за да стимулираме колегите си разследващи журналисти и те да разберат, че не са сами.“
Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.Тъмна и мъчителна нощ бе настанала над цялата земя. В мрака на езичеството и на греха проблясва Божията светлина, след въплъщението на Сина Божи. Изпълва се времето и чрез раждането, живота и делата на Обещания Месия, както се казва в евангелското четиво от неделята след Богоявление "народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония,..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен интернет. С нея разговаряме за това какво търсят децата в интернет пространството и дали са готови да поемат "тежестта" на публичните си профили. Правят ли разлика между техническа грамотност и медийно..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg