Антикорупционният фонд (АКФ) организира за втора поредна година конкурс „Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията 2021“. Какво е разбирането за корупция сред обществото, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Бойко Станкушев, съосновател на АКФ.
„Положението на страната е катастрофално. Причината е, че България е може би единствената страна в ЕС, стигнала до симбиоза между шефовете на държавни институции, на държавните органи, на най-различните служби и олигархията, която в основата си беше създадена в първите години след прехода. Те са едно и също и едните обслужват другите и обратно. В последните години, когато стана съвсем ясно това, виждаме как олигархията си определя ръководителите на всички държавни институции, за да бъде обслужвана. Според индекса за корупция тази година България се е върнала до 86-о място, което съответства на мястото, което сме заемали преди 23 години. Да се върнеш 23 години назад, след като си член на ЕС и ред други организации, и имаш действаща пазарна икономика, и на хартия записана свобода на словото, това е много притеснително. Не съм оптимист колко време ще отнеме, ако въобще този процес започне – да се възстановим до някаква по-достойна позиция. Те нещата са свързани – има корелация между свободата на словото и индекса за корупция. В България се дава мило и драго, плащат се пари, държат се зависими хора, включително по-голямата част от журналистическата колегия, за да няма истина. Затова и политиците бягат от дебати, защото кой ще си признае, че е виновен за липсата на милиарди, камо ли да каже и къде са отишли.“
Безкритични журналисти
„Ако някъде има Рай на поръчковата журналистика, то това е България. Няма нужда гледаме много на дълбоко, то се вижда всяка вечер в централните емисии и в публицистичните предавания на най-големите телевизии, за да се убедим, че очевидно се задават удобни въпроси и тези въпроси са съгласувани от мениджмънта на тези телевизии с участниците политици и всичко е предварително написано – и въпросите, и отговорите. Познавам почти всички колеги, които се появяват на екран и водят тези предавания, и знам колко им е терсене и неудобно, но тях ги тресе страх, защото имаме много примери от медийната ни история, как хора без никакво обяснение за публиката, изхвърчаха в небитието. Да не говорим, че след всяко наше разследване, на АКФ, ние изпращахме материали до всички големи телевизии, прилагахме и доказателствен материал, но не ни канят. Освен това, никой от колегите ни не се интересува, когато срещу нас се водят дела, както се водят три дела срещу Николай Стоянов от „Капитал“ или срещу Венелина Попова, или когато подхвърлиха дрога в колата на Димитър Пецов в Силистра. В малките населени места феодализмът е много по-мощен и там мачкането е безобразно, страшно и кърваво. Ние за това правим тази награда – за да стимулираме колегите си разследващи журналисти и те да разберат, че не са сами.“
Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg