С мотото „Вътрешно“ горене АСТ фестивалът за свободен театър се провежда за поредна 11-а година в столицата. В тазгодишният фестивал за първи път от девет години, българската селекция от спектакли беше извършена от самите кандидатстващи артисти. След подбора е налице една богата, разнообразна програма, в която съжителстват класически текстове и пърформативни инсталации, видео-танц и съвременна драматургия. Всичко това е свободната сцена.
Предстоят срещи със звезди на съвременния театър от ранга на Саша Валц, Фиа Менар, Мириам Енгел, Карин Пуър, трупата на Сеньор Серано. Десет български и пет чуждестранни спектакъла, единайсет уъркшопа и една кръгла маса обуславят 11-ото издание на фестивала, което ще се проведе от 10 ноември до средата на декември месец, коментира Стефан Прохоров, артистичен директор на Фестивала.
„Нашата международна програма ще продължи по- дълго, отколкото досега. Спектакълът от Испания – „Планината“ е посветен на изменчивостта на истината. С изключително впечатляващ театрален език се отива доста далеч, това е един от най-красивите спектакли в програмата. От Карин Пауър бихме могли да очакваме всичко. „Партитурата“ е спектакъл на границата между танца и изобразителното изкуства. Уоркшопите на Карин и Мириам Енгел изследват връзката на съвременния танц с другите изкуства, защото именно съвременния танц и театър успява да улови и именно злободневните проблеми на обществото. Имаме различни образователни модули, уоркшопи, материали. Предстои и пространството „Топлоцентрала“ да отвори своите врати. Хората, които творят не са спрели да създават. Фестивалът ще продължи до средата на декември.“
„Караоке нощ“ на Паник Бутон Театър с режисьор Нейтън Купър и консултант режисьор Василена Радева е спектакъл с интерактивни елементи и игра с публиката. Ще може да се види на Сцена Дерида на 15 ноември от 19.30 часа. На следващия ден 16 ноември ще гледаме „Ритуали на душата“ – спектакъл на танцова компания „Дюн” по идея и хореографска концепция на Петя Стойкова. „Преди края… (на света)” е най-новото представление на Ива Свещарова и Вили Прагер и тяхно сценично „откровение” за Апокалипсиса. Спектакълът ще се играе на 17 ноември от 19.30 ч. в ДНК. На 18 ноември на Сцена Дерида пък ще видим „Активно вещество” – интердисциплинарен пърформанс на Форсмажор студио и Диа Мантова с режисьор Стефан Прохоров. „Телепорт” е копродукция между Studio Phorrmatik и Derida Dance Center, която изследва взаимодействието между танц и технологии, пренасяйки зрителя от сценичната среда към дигиталното пространство и обратно. Ще гледаме „Телепорт” на 20 ноември от 19.30 ч. на Сцена Дерида. През декември в рамките на ACT ще гледаме театралното представление „Отело – гибелта на идеалиста” от театър ЗОНГ по едноименната пиеса на Уилям Шекспир и в драматургичната версия на Дина Маркова, с хореография, физическа партитура, визуална среда и костюми от Боян Арсов и видео среда от Jason Brad Lewis. Спектакълът ще се играе в театър „Азарян” на 14 декември от 18.30 ч.
Повече за АСТ фестивала чуйте в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg