Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яница Петкова, “Галъп“:

Второ място за ГЕРБ за втори път е само по себе си новина

Яница Петкова
Снимка: личен архив

“Фокусът е върху парламентарните избори, защото там всъщност бяха най-големите изненади. Като имаме предварителни данни от паралелното броене, което коментирам в момента – ПП е първа сила, а ГЕРБ за втори път е втора сила, което само по себе си е новина  – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Яница Петкова, социолог от агенция „Галъп интернешънъл“

Резултатът доста ни изненада с оглед на това, че в деня на изборите голяма част от обществото не беше решило дали да гласува и не беше решила за кого. Много от хората решиха в последния момент, в изборния ден. А много от твърдите ядра, от традиционните поддръжници на партии като БСП и ГЕРБ, се въздържаха и не отидоха да гласуват. Това оказа огромно влияние.

Имаме и един нов играч “Възраждане“, който този път успя да премине бариерата. Ще предстоят много интересни преговори за кабинет в следващите няколко седмици - очакваме да видим.

Очаквани резултати

Очакваме по-скоро да се запази това, което прогнозирахме. Надявам се този път ЦИК да не брои три дни резултатите. Очакваме да дойдат гласове и от чужбина, които малко или много ще натежат.

Знаем кои са партии, които по-скоро биха получили тези гласове. Това са ПП, ИТН, ДБ и ДПС. За “Възраждане“ също би могло, самият факт, че тази партия премина бариерата е успех за тях. На изборите на 4 април и на тези през юли те бяха много близо, около 3%.

На последните избори за тях са гласували 82 хил. души. На тези, когато избирателната активност е доста по-ниска, около 122 хил. души са гласували за тях, което е значително увеличение.

Избирателната активност

Ако върнем само няколко дни назад, сякаш цялата кампания се проведе във фокуса на президентските избори. Самите партии се криеха зад кандидатите, които са издигнали като независими.

Част от гласоподавателите решиха да не гласуват, но по-голямата част от тях решиха, че по-важна е промяна по отношение на участниците в Народното събрание.

37-38% е изключително ниска активност. На последните избори си говорихме, че сме ударили дъното по отношение на участие на парламентарни избори, а сега гласуваха дори още по-малко хора.

Очакваше се, че тъй като това са и избори за президент, че ще се вдигне активността, но тези очаквания не се изпълниха. Около 2,5 млн. гласували българи са твърде малко.

Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.



Чуйте в звуковия файл обобщението на резултатите от вота за президентски и парламентарни избори от тази сутрин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45