Късноантичната и средновековна крепост Урвич все по-често привлича погледите както на археолозите, така и на любителите на туристическите преходи, на ценителите на богатото ни културно наследство. Тя е била изградена в местността, намираща се в съседство с днешното село Кокаляне, близо до София, където са разкрити нейните руини. Ръководители на най-новите проучвания на този археологически обект са Виолина Кирякова и Филип Петрунов.
Филип Петрунов е млад, но вече известен български археолог от Националния археологически институт с музей към БАН. Той за втори път е гост в предаването, за да разкаже за най-новите открития на Цитаделата „Урвич“.
През 2017 г. Филип Петрунов е определен за „Археолог на годината“, във връзка с Националната кампания на в. „Стандарт“ за опазване на културно-историческото наследство. Посветена на резултати от проучванията на археологическия обект, в началото на тази година излезе от печат и книгата „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея“, съвместен труд на Филип Петрунов и проф. Николай Овчаров.
Малко преди да влезе в студиото, Филип Петрунов разказа интересна легенда – легендата за Ведена. „Тя била млада майка и все още кърмела своята рожба. Често пасяла стадото си край Урвич. При един от османските набези срещу крепостта, Ведена попаднала в плен. Османлиите поискали от нея да им каже къде се намира тайният вход към крепостта. Дълго време младата майка издържала на мъченията, но я заплашили, че ще хвърлят детето ѝ в река Искър, ако мълчи – и тя посочила тайния вход. Но когато по-късно видяла какво се случва с жителите на Урвич, Ведена и нейното дете се вкаменили от ужас. И днес все още се вижда скалата, близо до крепостта Урвич, със силует много приличащ на майка, прегърнала своето бебе“
Снимки: НИМ, Божидар Любенов
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg