Всяка трета неделя на месец ноември с резолюция на Общото събрание на ООН се отбелязва Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия.
Темата коментира д-р Надежда Тодоровска, зам.- генерален директор на БЧК.
“В Европа имаме 18844 загинали през 2020 г. В сравнение с 2010 г. жертвите намаляват с близо 37%. Към 2010 г. те са 2847, което означава, че това е една голяма група от хора, които загиват в една трудоспособна възраст и губят своите възможности да допринесат за обществото като цяло.
20% от всички смъртни случаи при пътните инциденти са млади хора – между 15 и 30-годишна възраст.
БЧК работи в посока на пътната безопасност с години, защото първата помощ реално спасява човешки живот в момент на криза, когато има инцидент в резултат на ПТП и има пострадали. Колкото и да е бърза една Спешна медицинска помощ, трудно може да стигне на мястото на Пътното произшествие за две-три минути.
А първите пет-шест минути са най-важните за спасяването на човешкия живот, когато се касае за загубване на дишане.
БЧК работи с различни организации и професионалисти, които да могат да повишат компетентността на служителите да оказват първа долекарска помощ на място, за да могат тези хора, които имат шанс да оживеят след някоя катастрофа да го получат с помощта на някой, който е обучен.
Основните стъпки в първата помощ
Колкото и трудна да е ситуацията, в която трябва да оказвате първа помощ, винаги започвайте с основните стъпки. Това ще ви даде възможност да оцените правилно ситуацията и да предложите правилната помощ без да пропуснете нещо важно.
Четирите ключови стъпки са: Осигурете безопасност. Оценете състоянието на пострадалия. Обадете се на службите за спешна помощ, когато е необходимо. Приложете първа помощ.
Чуйте д-р Надежда Тодоровска в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg