Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на рекордите на Гинес

2
Снимка: БГНЕС

На 18 ноември светът отдава почит на онези хора, които са направили най-невероятни неща по-добре от другите и са попаднали в книгата за рекорди на Гинес

Книгата „Световни рекорди на Гинес“, позната до 2000 г. като „Книгата за рекорди на Гинес“, е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. Самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

Историята на самата Книга на рекордите на Гинес започва през 10 ноември 1951 г., когато Сър Хю Бивър, заемащ поста управител на пивоварната „Гинес“, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия.

Въвлечен в спор за това коя е най-бързата дивечова птица в Европа – златистата булка или яребицата, той осъзнава, че всъщност не е възможно да разбере отговора на този въпрос само чрез изследване на справочната литература.

В продължение на много вечери в кръчмите в Британия и Ирландия се повдигат цял куп подобни въпроси, които дават идеята за книга, разрешаваща тези спорове и терзания. Уверен, че издание като това, може да стане популярно, Бивър реализира и самата книга.

Първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.

Бивър разбира, че сигурно много подобни въпроси се повдигат всяка вечер в хилядите кръчми в Британия и Ирландия, но няма книга, която да разреши тези спорове, и разбира, че книга, предоставяща тази информация, би могла да стане популярна.


Българските постижения

Кои българи и български постижения са част от рекордите на Гинес? Те са общо над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди на други български спортисти.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет – Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.


Най-дългата пейка пък в света се намира в Пазарджик. Тя е с дължина 1015 метра и на нея могат да седнат около 2000 души. Това също е доста смислен рекорд, защото седенето на пейки с други хора предполага комуникация.

На 16 май 2012 г. на сцената на НДК звучи песента “Една българска роза“ в изпълнение на 333 каба гайди. Гайдари от различни селища в Родопите свирят в синхрон. Така подобряват предишния рекорд, поставен от 240 шотландски гайди. Най-младият от българските рекордьори, едва 7-годишен, започнал да свири още в детската градина.

Снимки: БГНЕС, Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30