Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Налага ли се нов стил на политическо говорене

Стилът на речта е част от цялостния образ и посланията на политическите фигури и формации. Ако през последното десетилетие ярко доминираше простовато-разговорният изказ, грубоватият „народен“ хумор, аз-формите и патерналистичната назидателност на най-силно звучащия глас в публичното пространство, дали с излизането напред на новата политическа сила, представлявана от хора с различни ценности и стил на поведение, не идва времето на нов политически изказ.

Въпросът е важен, защото речта на управляващите задава общия тон в обществото не само чрез съдържанието на казаното, но и чрез начина, по който то достига до хората. Усмихнатата младежка естественост, разговорност без фамилиарничене и яснота на изказа на фигурата лице на новата политическа сила очевидно печели симпатии и обещава рязка смяна на стила на говорене. Прословутото софийско „мекане“, търсенето на думи и превода на понятия от английски явно не накърняват чара на образа, защото са органична част от него.

Проф. Андреана Ефтимова, специалистка по медиен език, стилове на писането, психолингвистика и невербална комуникация коментира двата доминиращи стила на политическо говорене, които може би също премериха сили на парламентарните избори.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20