Стилът на речта е част от цялостния образ и посланията на политическите фигури и формации. Ако през последното десетилетие ярко доминираше простовато-разговорният изказ, грубоватият „народен“ хумор, аз-формите и патерналистичната назидателност на най-силно звучащия глас в публичното пространство, дали с излизането напред на новата политическа сила, представлявана от хора с различни ценности и стил на поведение, не идва времето на нов политически изказ.
Въпросът е важен, защото речта на управляващите задава общия тон в обществото не само чрез съдържанието на казаното, но и чрез начина, по който то достига до хората. Усмихнатата младежка естественост, разговорност без фамилиарничене и яснота на изказа на фигурата лице на новата политическа сила очевидно печели симпатии и обещава рязка смяна на стила на говорене. Прословутото софийско „мекане“, търсенето на думи и превода на понятия от английски явно не накърняват чара на образа, защото са органична част от него.
Проф. Андреана Ефтимова, специалистка по медиен език, стилове на писането, психолингвистика и невербална комуникация коментира двата доминиращи стила на политическо говорене, които може би също премериха сили на парламентарните избори.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg