„Комическо съчинение“, в което се преливат фантазии и реалност, комизъм и сатира, афористични заключения и истинска реалност. Всичко това преплетено така, че в един момент спираш и си задаваш въпроса – това е било реалност, или е просто измислица, мъдра алегория на времето или тъжна шега? Няма логическа правдоподобност в разказаното, всичко е в сферата на условността. А героите на романа са ни близки и странно познати, действията им са като взети от вчерашния ден, а техните мисли и намерения са колкото абсурдни, толкова и реални. Не е ли описал Мирон днешния ни живот?
Така пишеше Мирон Иванов – винаги разбрано, винаги смешно и много талантливо.
За Мирон Иванов можете да прочетете официалните справки. В тях е записано, че е роден през 1931 година и напуска нашия свят на 57-годишна възраст. Но никъде не е отбелязана неговата изключителна работоспособност, нито това, че беше неглижиран от силните на деня и до последния си ден работеше в отдел „Писма на читатели“ във в. „Стършел“. Мирон не спираше да кръстосва България, да се среща с хора, да им помага.
Истинският Мирон Иванов можете да намерите в неговите стотици фейлетони и разкази, в книгите му „Един нищожен свръхчовек“, „Случаят Хаджиаристотелев“, „Трендафил лети с ракета“, „Наполеон под Вакарел“, „С тролейбус около Хеопсовата пирамида“, „Аероодисея“ и десетки още. Беше вулкан от идеи, забавни разкази и парадоксални заключения. И много добър човек.
След едно пътуване до Испания Мирон написа пътепис, в който говореше за една катедрала, строена цели 800 години. На края на разказа той написа следното обобщение:
Животът според Мирон Иванов
- Това, че нещо е строено 800 години само по себе си е уникално. Още по-уникалното е, че тези хора цели 800 години са били на едно мнение...
И днес добре се помнят написаните от Мирон Иванов слова: „Няма власт над онази глава, която не иска власт!“
Сатиричният роман „Живей като другите и бъди благословен“ е новото предложение в рубриката „Радиоколекция“, чиято премиера е на 22 ноември, понеделник от 0.15 часа.
Текстът чете Мирон Крумов – внук на Мирон Иванов, размислите за романа на дядо му можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са от личния архив на писателя.
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg