„Комическо съчинение“, в което се преливат фантазии и реалност, комизъм и сатира, афористични заключения и истинска реалност. Всичко това преплетено така, че в един момент спираш и си задаваш въпроса – това е било реалност, или е просто измислица, мъдра алегория на времето или тъжна шега? Няма логическа правдоподобност в разказаното, всичко е в сферата на условността. А героите на романа са ни близки и странно познати, действията им са като взети от вчерашния ден, а техните мисли и намерения са колкото абсурдни, толкова и реални. Не е ли описал Мирон днешния ни живот?
Така пишеше Мирон Иванов – винаги разбрано, винаги смешно и много талантливо.
За Мирон Иванов можете да прочетете официалните справки. В тях е записано, че е роден през 1931 година и напуска нашия свят на 57-годишна възраст. Но никъде не е отбелязана неговата изключителна работоспособност, нито това, че беше неглижиран от силните на деня и до последния си ден работеше в отдел „Писма на читатели“ във в. „Стършел“. Мирон не спираше да кръстосва България, да се среща с хора, да им помага.
Истинският Мирон Иванов можете да намерите в неговите стотици фейлетони и разкази, в книгите му „Един нищожен свръхчовек“, „Случаят Хаджиаристотелев“, „Трендафил лети с ракета“, „Наполеон под Вакарел“, „С тролейбус около Хеопсовата пирамида“, „Аероодисея“ и десетки още. Беше вулкан от идеи, забавни разкази и парадоксални заключения. И много добър човек.
След едно пътуване до Испания Мирон написа пътепис, в който говореше за една катедрала, строена цели 800 години. На края на разказа той написа следното обобщение:
Животът според Мирон Иванов
- Това, че нещо е строено 800 години само по себе си е уникално. Още по-уникалното е, че тези хора цели 800 години са били на едно мнение...
И днес добре се помнят написаните от Мирон Иванов слова: „Няма власт над онази глава, която не иска власт!“
Сатиричният роман „Живей като другите и бъди благословен“ е новото предложение в рубриката „Радиоколекция“, чиято премиера е на 22 ноември, понеделник от 0.15 часа.
Текстът чете Мирон Крумов – внук на Мирон Иванов, размислите за романа на дядо му можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са от личния архив на писателя.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg