Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парадокс при гласуването на отминалите избори на 14 ноември

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

Резултатите от първия тур на последните за тази година избори създадоха още един парадокс в политическия живот на страната ни прекалено нисък процент от имащите право на глас се възползваха от това, но нашите сънародници от чужбина отбелязаха рекорден брой гласували – малко над 200 хиляди. На какво се дължи този парадокс – това ще е тема на политически анализи за седмици и месеци напред.

Умората от честото гласуване, разочарованието, Covid 19, неумението или нежеланието да се гласува с машина – това са първите, още "пресни" анализи от тези дни. Но това е само на пръв поглед – през следващите дни ще се наложи по-детайлен анализ на проблема. Само преди една година толкова много хора се активизираха и поискаха промяна, трябва да се анализира къде отиде тази гражданска енергия.

Трябва да се проучи и по-обстойно високата активност на сънародниците ни от чужбина, което се забелязва през цялата година и даже тяхната доброволна активност и организация на три пъти през 2021 година.

Самите кандидати за властта се показаха не по-малко уморени от електората – не предложиха нищо ново в посланията си, и най-важното – нищо по-конкретно като бъдещи ангажименти. А българският гласоподавател вече не вярва на обещанията преди избори.

Чуйте коментара на политолога Ваня Нушева в "Нашият ден".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15