Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Цалов: Неразрешените конфликти на Запада днес се превръщат в системен проблем

| обновено на 20.11.21 в 09:51
Границата между Полша и Беларус в района на Гродно, 8 ноември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво предизвика кризата между Полша и Беларус, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Йордан Цалов, разследващ анализатор в сайта Bellingcat.

Защо започна конфликтът

„Причината може лесно да се открие, ако погледнем какво се случи в света през изтеклите години. Май месец тази година Испания имаше конфликт с Мароко и Мароко в този момент прекрати да опазва границите си от миграционен натиск към Испания. Преди това Турция, когато имаше проблеми с България, още по времето на Бойко Борисов, който посредничеше между ЕС и Турция, отново се повтори сценарият с мигрантския натиск. Сега същото прави Лукашенко, разбира се, заради санкциите от ЕС към Беларус, защото затвърждава авторитарния си режим, както и че ЕС не признава изборите му. Тоест тук истинският проблем е, че на ЕС до такава степен му липсва външна политика и геополитическа тежест, че когато някоя от съседните му държави реши, че има проблем с ЕС, веднага започва да му извива ръцете с мигрантска или енергийна криза.“

Полша – слабо място на ЕС

„Всички държави от Вишеградската четворка заемат странна позиция, в която те хем са остри критици на ЕС, но те са и в най-слаба и зависима позиция, ако ЕС не съществува. Защото без ЕС натискът и извиването на ръце от страна на Русия и други държави да влияят върху тях ще се увеличи още повече. А те са може би най-големите виновници ЕС да няма добра външна политика, да няма решение на мигрантския проблем и благодарение на тяхното поведение всеки извива ръце на ЕС, когато му е удобно.“

Участието на Русия

„Русия отрече, но Русия отрича почти винаги всичко. Вероятно има някакво одобрение на действията на Лукашенко от страна на Русия, но ние не можем да знаем. Аз лично разглеждам Лукашенко като версия на Ким Чен Мун – той може да си отвърже ръцете и да прави каквото си иска, но в случая на Лукашенко, той трябва да се съобразява с големия си брат Русия, както Ким Чен Мун трябва да се съобразява с Китай. Но само се замислете, тези мигранти не са стигнали до Беларус по естествен път, а са взети със самолети от страни от Близкия изток, докарани до Беларус, и сега атакуват границата с Полша. Това е като от някаква комедия – имаш проблеми с ЕС и си викаш малко емигранти и ги пращаш на границата да щурмуват Полша.

За съжаление всички конфликти, които светът и Западът не успяха да разрешат за последните две десетилетия, като започнем от Близкия изток и стигнем до сегашното надигане на Русия и авторитаризма, всички тези неразрешени конфликти един по един започнаха да се навързват и се превръщат в системен проблем.“

Защо сега

„Докато Северен поток беше с неясна съдба, по някакъв начин и Лукашенко, и Путин не желаеха да правят такива абсурдни действия. Но когато "Северен поток" 2 вече е свършен факт, Ангела Меркел се оттегля, те вече свободно показват своя размах. Нямам съмнение, че скоро ще видим и Путин как ще покаже своя размах. Но ЕС сам си е виновен, защото, когато поддържаш такива режими и се приема, че ако те те натиснат, ти ще отстъпиш, или ще кажеш, че бизнесът е нещо различно от геополитиката, и завършваш проектите им, то това извиване на ръце ще продължава.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58