Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Мошелова: Дебатът между Радев и Герджиков по-скоро увеличи разликата между двамата

Снимка: БНР

За голяма част от хората изборът беше предопределен. Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Мила Мошелова.

"Видяхме, че участието в изборите беше по-ниско и от миналия път, което първоначално изглеждаше като доста ниска граница, но успяхме да слезем и под нея.

Солидната преднина на Румен Радев се запази, той дори увеличи подкрепата си и разликата между двамата кандидати се увеличи."

Какво си казаха Радев и Герджиков

"Засегнаха се доста теми, видяхме и вътрешно-, и външнополитически въпроси, които се обсъдиха. Може би форматът на дебата не позволи по-свободния разговор между тях. Остана и едно впечатление, че времето изтича и не стига. Това притискане от времето повлия на динамиката на дебата.

Дебатът беше интересен, защото не бяхме виждали такъв тип комуникация в рамките на кампанията. Голяма част от нея се състоя в рамките на един монолог, особено на двамата основни претенденти. В последните пет години Румен Радев по-скоро се придържа към този тип монолог.

Относно влиянието му върху нагласите – мислех, че по-скоро ще смали разликата, но не се оказах права, разликата се увеличи.

Трудно е да се каже дали проф. Герджиков успя да привлече избиратели след дебата. Този дебат дойде доста късно в кампанията и е трудно да се обърнат нагласите. Румен Радев има целия мандат зад гърба си, очевидно огромна лоялност от българските граждани, включително свързани с приобщаването му към част от каузите на протеста.

Положителното е, че видяхме един доста джентълменски и възпитан дебат. Това е един политически разговор, който протече на добро ниво. Надяваме се тонът от тук нататък да се запази.

Бидейки в опозиция, проф. Герджиков беше доста по-настъпателен, доста по-сигурен в себе си дори. По ключови теми позициите им бяха много сходни."

Нови политически играчи

"На първите избори имаше доста по-висока избирателна активност. Подкрепата намери своя израз донякъде на изборите на 11 юли, но след тях настъпи разочарование от невъзможността за съставяне на правителство. Чисто политическият стил на ИТН доста отблъсна част от избирателите. Но пък енергията не се загуби, а се пренасочи на друга място, ще видим до каква степен тези очаквания са оправдани."

В Турция

"Очакванията за по-голяма подкрепа, подобна на първия път в Турция, не се състоя. Първият тур и съвпадението с парламентарните избори бяха много по-резонна мотивация за реализацията на вота в Турция."

Чуйте Мила Мошелова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00