В предаването имаме удоволствието за проследим запис от църквата „Св. Петър“ в Лондон от 5 ноември тази година, а събитието е повече от тържествено – 60 години от първия Международен хоров радиоконкурс „Нека пеят народите”, организиран от Европейския съюз по радиоразпръскване. Първото издание се състои в Лондон през 1961г., домакин и създател е радио „Би Би Си“ и това представлява истинско предизвикателство пред аматьорските хорове – стимул да покажат най-доброто от себе си! Последното издание на „Нека пеят народите“ беше през 2019 г. в Барселона, а след това заради ситуацията с Ковид по света нещата се замразиха. Тази година беше ред на „Би Би Си“ отново да поеме домакинството, но хоровете по света много трудно се събират и репетират, още по-трудно се осъществяват записи и концерти, затова решението за юбилейното издание беше да се отпразнува с прекрасни изпълнения на професионалния хор на Британската медийна компания или добре познатите „Би Би Си Сингърс“.
Първоначалната идея е да се организира национално състезание. През 1966 г. събитието прераства в международен ежегоден конкурс и с времето се утвърждава като един от най-престижните форуми на съвременната хорова музика. През 1983 г. Немското радио в Кьолн и Финландското национално радио в Хелзинки поемат домакинството, а днес организацията е дело на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕBU). От 1993 г. честотата на провеждане става през две години. До 1989 г. записите на участниците се предлагат от съответните радиостанции и след заседание на международно жури победителите се обявяват в отделно предаване. След 1989 г. концепцията се променя и финалният тур се организира под формата на концерт на живо. В последните години благодарение на сателитната връзка финалът се излъчва за всички страни–членки на Еврорадио. В продължение на 20 години България има силно присъствие на този конкурс и Първи награди в съответните категории на „Нека пеят народите” печелят и други български хорове.
Настоящият концерт ще бъде излъчен от общо 20 радиостанции от Европа, САЩ и Нова Зеландия.
Диригент на „Би Би Си Сингърс“ е Софи Жанен, участва още и Франческа Маси (орган).
В програмата: творби от Робърт Лаури, Уйлям Матиас, Джеймс МакМилан, Бенджамин Бритън, Боб Чилкот, Сесилия МакДауъл, Кенет Лейтън, Гейбриъл Джаксън, Теа Мъсгрейв.
Събитието се излъчва по препоръка на „Би Би Си“ и EBU точно на 22 ноември – денят на Света Цецилия, покровителка на музиката и музикантите.
Разбира се, на празник винаги има и подаръци – това ще е световната премиера на пиесата, поръчана от „Би Би Си“ и Европейския съюз по радиоразпръскване (ЕBU) на Боб Чилкот – „Дарът да пееш“.
Бъдете с нас на 22 ноември от 19.30 часа!
Снимки: Еврорадио, ЕBU
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg