Реакцията на тези, които не гласуваха, беше ясно емоционална. Тя е защитен механизъм за това, че не искат да се ангажират повече към този процес. Липсата на ангажираност е емоционален процес. Това казва в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Антонина Кардашева, доктор на психологическите науки, експерт по организационна и лична ефективност.
"Всяко решение, което видяхме и вчера, и по-предната седмица, е резултат от една пропорция между рационалност и емоционалност. Тази пропорция е известна в съотношение 80 към 20. Според мен 20-те процента емоция на тези избори предопределиха 80% рационалност. За повечето хора взимането на решение е аналитичен алгоритъм, но той задължително съчетава и емоционално решение, и реакция.
Емоционалните избори, които видяхме в рамките на тази година – както парламентарни, така и президентски, дадоха една много ясна информация какво се случва в държавата ни. И тази информация носи белега на емоционалността."
"Белег за това, че хората имат защитни реакции спрямо нови избори и нови лица в политиката, спрямо това, че са изтощени, спрямо това, че устойчивостта на стрес е намаляла и имат готовност да получат резултати, да видят резултатите от това, което им се обещава години наред.
Малкият процент гласуващи реагира емоционално. Те бяха по-скоро убедени, че трябва да покажат социалния си дълг. Това са хора, които осъзнато могат да поемат отговорност за последствията от избора. Нещо много важно, което загубихме в годините."
Рисковете
"Ако емоционално взимаме решения, независимо от това, че емоцията носи много важна информация, можем да се подведем под думите на някой, който би искал да ни манипулира, а това е намалената ни лична ангажираност към осъзнатия процес.
Ще запомня тази година на избори с това, че хората, с които работя, моите клиенти, показаха различна страна в своята емоционалност. Те реагираха на това, че трудно могат да управляват личния си живот, поради факта, че нямаха избори в личен и професионален план, за да достигнат до целите си.
Силната реакция на хората, с които работя, беше доказателство, че държавната система, системата на управление, има нужда от промяна. Има нужда да се чуят емоциите на хората, защото те носят много силна информация."
Чуйте д-р Антонина Кардашева в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg