Галерия „Райко Алексиев“ представя юбилейна скулптурна изложба на скулптора Тодор Тодоров. В експозицията „Щрайх“ са събрани звучащи интерактивни произведения, а събитието е шестата изложба от програмата на София Хартиен Арт Фест за тази година. Изложбата е съпътствана от каталог – „Щрайх. Скулптурна колекция от Тодор Тодоров“.
В дългия си 70-годишен опит скулпторът Тодор Тодоров е носител на 21 награди и е познат предимно с монументалните си произведения по света. Отличава се с нестандартен подход в кавалетната и монументалната скулптура. Създател е на световната теория за скулптурата и природните елементи - „Елементалната скулптура“. Тодор Тодоров е член на Съюза на българските художници от 1984 година и на 10 международни професионални организации в Европа и в Азия. А в настоящата изложба „Щрайх“ скулптурите са вдъхновени от музиката:
„През дългите години, в които съм ходил на концерти, съм забелязал, че в момента на изпълнение музиканта и инструментът се сливат в едно цяло. Тази симбиоза отразявам. Няма конкретни музиканти и инструменти, а чисто нова форма за уединение между двете. Моя любим композитор – Хендел включих в дипломната си работа, през годините все по-нови образи ме инспирираха. Комбинацията на скулптурите между стомана и дърво познавам от много години, но не бях използвал и изследвал нейните граници, но сега успях да си отправя такова предизвикателство. Избрах термина „щрайх“, защото става въпрос за струнни инструменти и това понятие ги обединява като терминология. Цялостният вид на експозицията е такъв, какъвто е, благодарение на съпругата ми Даниела Тодорова.“
Световната теория на Тодор Тодоров за елементалната скулптура разглежда именно взаимодействието на скулптурата с другите изкуства и с природата:
„Елементалната скулптура разглежда взаимоотношението между скулптурата и природните елементи. Това ми дойде като идея още като студент, моите колеги още от миналото са правили такива устойчиви скулптури на природните елементи. Технологиите по най-естествен начин вече навлизат във всички изкуства и аз използвам все повече компютър, тримерни програми за визуализиране на скулптурите. Уроци човек има да учи непрекъснато, за тези 70 години в творческия ми път са поредица уроци.“
Изкуствоведът Борис Данаилов казва, че в творбите на Тодор Тодоров имат огън, светлина, вода, камък, метал, но има и статика, и динамика, движение и покой, малки и големи форми, фигурално и абстрактно, лекота и тежест, равновесност и неочаквани баланси.
Повече чуйте в разговора с Тодор Тодоров.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg