Кога, как и при какви условия ще се завърнат големите ученици в класната стая? Има ли противоречия в информацията от МОН и защо близо месец се задава един и същи въпрос в обществото?
Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Гайдарова, зам.-министър на образованието и науката:
“Ако се осигурят тестове за изследването на всички ученици два пъти седмично, имаме логистичния подход и организация за 24 часа да реагираме, а училищата да се организират за два-три дни. Ние сме готови, очакваме тестовете да бъдат избрани и доставени, за да имаме гарантирана безопасна среда.
МОН гради последователна политика в последния месец и половина за връщане на учениците в училищата. Започнахме първо с тестване на учениците от 1-ви до 4-ти клас.
В момента имаме почти 9000 паралелки в общините със заболеваемост над 250 на 100 хил., които учат присъствено. Това са малко над 73% от всички паралелки в начален етап в страната, стъпката е изключително успешна.
Все повече родители са убедени, че изследването с щадящи тестове е единственият възможен вариант към момента при високо ниво на заболеваемост."
Големите ученици
"Погледът вече е към по-големите ученици в клас. Най-добре би било заболеваемостта в съответната община да спадне под 250 на 100 хил. Тогава всички ще се върнат в клас без тестове.
Работим с Министерството на здравеопазването, като следваме заповедта на министъра на здравеопазването, където са разписани параметрите. В интервала между 250 и 500 на 100 хил. население за 14-дневна заболеваемост, въвеждаме ротация. В предишните насоки, които бяха одобрени, сме разписали точно процедурите. За да имаме абсолютно присъствено обучение и учениците да не попадат под ротация, включваме и този интервал."
Насоки за обучение в извънредна обстановка
"Същевременно изработихме насоките за обучение, които вече са актуализирани, за обучение и действие в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, което ще позволи да се върнат в клас след тестване всички ученици. Те са вече за съгласуване в Министерството на здравеопазването.
Предлагаме също различни варианти, както и да е възможен присъствен образователен процес без тестване в някои случаи."
Вариант за ротация
"Обръщам се към този вариант на заболеваемост между 250 и 500 на 100 хил. население, когато няма достатъчно тестове и обучението ще се осъществява за 50% от паралелките в училището по график за ротация, който следва да бъде утвърден от министъра на образованието и науката.
Предлагаме и нещо ново, ако има най-малко 50% от учениците в паралелка, които разполагат с валиден документ за преболедуване, наличие на антитела, за отрицателен резултат или ваксинация, да е възможно присъствено обучение само за тези ученици.
Също, ако не са осигурени достатъчно количество бързи антигенни тестове за всички ученици, предлагаме да се извършва приоритетно връщането на учениците. Първо, това са тези от началния етап – от 1-ви до 4-ти клас.
След това в прогимназиалния етап – от 5-и до 7-и, и 12-и клас, а после останалите ученици – от 8-и до 11-и клас."
Стигат ли тестовете за малките ученици
"МОН е получило от Министерството на здравеопазването общо 851 хил. теста. Изразходените до момента са малко над 300 хил. До края на следващата седмица имаме тестове, очакват се още доставки, които ще бъдат разпределени в училищата. Има осигурено финансиране, така че до Коледа да няма проблеми в това отношение."
Чуйте Мария Гайдарова в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg