Кога, как и при какви условия ще се завърнат големите ученици в класната стая? Има ли противоречия в информацията от МОН и защо близо месец се задава един и същи въпрос в обществото?
Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Гайдарова, зам.-министър на образованието и науката:
“Ако се осигурят тестове за изследването на всички ученици два пъти седмично, имаме логистичния подход и организация за 24 часа да реагираме, а училищата да се организират за два-три дни. Ние сме готови, очакваме тестовете да бъдат избрани и доставени, за да имаме гарантирана безопасна среда.
МОН гради последователна политика в последния месец и половина за връщане на учениците в училищата. Започнахме първо с тестване на учениците от 1-ви до 4-ти клас.
В момента имаме почти 9000 паралелки в общините със заболеваемост над 250 на 100 хил., които учат присъствено. Това са малко над 73% от всички паралелки в начален етап в страната, стъпката е изключително успешна.
Все повече родители са убедени, че изследването с щадящи тестове е единственият възможен вариант към момента при високо ниво на заболеваемост."
Големите ученици
"Погледът вече е към по-големите ученици в клас. Най-добре би било заболеваемостта в съответната община да спадне под 250 на 100 хил. Тогава всички ще се върнат в клас без тестове.
Работим с Министерството на здравеопазването, като следваме заповедта на министъра на здравеопазването, където са разписани параметрите. В интервала между 250 и 500 на 100 хил. население за 14-дневна заболеваемост, въвеждаме ротация. В предишните насоки, които бяха одобрени, сме разписали точно процедурите. За да имаме абсолютно присъствено обучение и учениците да не попадат под ротация, включваме и този интервал."
Насоки за обучение в извънредна обстановка
"Същевременно изработихме насоките за обучение, които вече са актуализирани, за обучение и действие в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, което ще позволи да се върнат в клас след тестване всички ученици. Те са вече за съгласуване в Министерството на здравеопазването.
Предлагаме също различни варианти, както и да е възможен присъствен образователен процес без тестване в някои случаи."
Вариант за ротация
"Обръщам се към този вариант на заболеваемост между 250 и 500 на 100 хил. население, когато няма достатъчно тестове и обучението ще се осъществява за 50% от паралелките в училището по график за ротация, който следва да бъде утвърден от министъра на образованието и науката.
Предлагаме и нещо ново, ако има най-малко 50% от учениците в паралелка, които разполагат с валиден документ за преболедуване, наличие на антитела, за отрицателен резултат или ваксинация, да е възможно присъствено обучение само за тези ученици.
Също, ако не са осигурени достатъчно количество бързи антигенни тестове за всички ученици, предлагаме да се извършва приоритетно връщането на учениците. Първо, това са тези от началния етап – от 1-ви до 4-ти клас.
След това в прогимназиалния етап – от 5-и до 7-и, и 12-и клас, а после останалите ученици – от 8-и до 11-и клас."
Стигат ли тестовете за малките ученици
"МОН е получило от Министерството на здравеопазването общо 851 хил. теста. Изразходените до момента са малко над 300 хил. До края на следващата седмица имаме тестове, очакват се още доставки, които ще бъдат разпределени в училищата. Има осигурено финансиране, така че до Коледа да няма проблеми в това отношение."
Чуйте Мария Гайдарова в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg