Напоследък се казва “насилие по пол“. То може да е от интимния партньор, може да е домашно насилие, но в големия брой случаи е насочено срещу жените. Затова му обръщаме много сериозно внимание. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Станимира Хаджимитова от Центъра за изграждане на устойчиви общности.
"Правим много кампании и изследвания – информационни, и образователни, както и много обучения по различните аспекти на насилието. Когато започнахме преди 21 години, говорехме само за домашното, а сега има още много форми на насилие – онлайн насилие, на работното място, домашно насилие над възрастните родители, но и насилие от интимния партньор.
Броят на съобщенията за домашно насилие по време на пандемията нараства неимоверно. Няма как една жертва да излезе от насилствена връзка, ако тя е и икономически финансово зависима от насилника.
Затова правим срещи и обучения вече на един нов играч на полето на насилието, домашното насилие и бизнеса. Трудно е да накараш бизнеса да се включи в такива срещи и да отдели време за тях, защото бизнесът априори счита, че това не е негова работа.
Когато покажем вече данни от изследването – колко е зле за бизнеса, ако имат насилник сред работниците, то той е с понижено внимание. Много повече се увеличава броят на различни чисто професионални произшествия."
Чуйте Станимира Хаджимитова в звуковия файл.
Данните показват, че всяко трето семейство в България е засегнато от домашно насилие. Това означава, че този проблем е огромен и сериозен и има размерите на пандемия. Нещо, което в последните 10 години не се е променило като статистика. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Юлия Андонова от фондация „Пулс“.
"Практическият ни опит ни показва, че сякаш проблемът се задълбочава в последните години. Трудно е да кажем дали се променят нагласите на хората, или не."
Жертвите
"Всяка година над 300 човека се обръщат с молба за помощ към нашата организация, вследствие на преживяно насилие. През миналата година зачестиха случаите на насилие онлайн. Това е нещо, което наблюдаваме като тенденция от миналата година.
Има и хора, които се страхуват да потърсят помощ от опасение, че институциите ще им навредят. В общественото пространство стои откровената лъжа, че ако човек потърси помощ в кризисен център или социални услуги и е жертва на насилие, ще му бъдат отнети децата. Това не е вярно."
Чуйте Юлия Андонова в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg