Къде е България в лечението и профилактика на СПИН и увеличава ли се броят на новодиагностицираните?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация:
“В нашата държава липсва статистика и никой не може да отговори дали се увеличава броят на новодиагностицираните случаи. Но в продължение на две години, с течение на Covid инфекцията, на практика държавата е абдикирала не само от този проблем.
Но никой не може да ви каже каква е ситуацията с HIV. Официално статистиките показват, че намалява броят на тези пациенти, но това, разбира се, е привидно и лъжливо на фона на това, което се случва в държавата.
На практика нито хората се изследват, нито държавата е подсигурила тези възможности. На практика от две години държавата не финансира програмата за лечение и превенция на HIV. В момента хората могат да се изследват или срещу заплащане, или благодарение на различни спонсорства."
Информационни кампании в училищата
"Няма такива неща, сякаш държавата не се интересува от проблема, след като си тръгна глобалният фонд с многото милиони, които се изсипаха у нас. Няма образователни кампании, тестове, финансиране за организациите, които работеха. Нужно е, първо, да има държава, второ – медии и гражданско общество."
Чуйте д-р Станимир Хасърджиев в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg