Българският късометражен филм „Ви“ /Vi/ на режисьора Деян Цвятков спечели наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest. Фестивалът се проведе на 5 и 6 ноември в легендарното Babylon Cinema. Призът се връчва за пета поредна година на филма, който едновременно заслужава всички останали награди – за най-добра режисура, сценарий, игра и звук.
„Ви“ на българския режисьор Деян Цвятков бе отличен сред 70 научно-фантастични филма от 27 държави в различни категории.
“Това е една научнофантастична къса история, разказваща за компютърна система, която има способността да превръща емоциите в компютърна мощ. Хората могат да се свържат с компютрите, да заспят, а самите компютри ще си вземат от мозъците им мощ и ще свършат работата. Има уловка в това, че компютърът кара хората да сънуват повече кошмари, за да може да извлече повече емоции“ – разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР режисьорът Деян Цвятков.
Режисурата
"Нещо, което винаги ме е спирало в актьорството, е, че няма достатъчно креативност. Актьорът е по-скоро изпълнител на визията на режисьора на текста. Аз винаги съм търсел да разкажа някаква история.
Това е третият ми филм, когато направих стъпката към режисурата, се почувствах свободен, с отвързани ръце. Първият ми филм се казва “Сладки“ – може да се види в интернет. В първия ми филм “Сладки“ става дума за една мистериозна сладкарница, в която човек може да отиде и да си купи сладка, която решава проблеми."
Киното
Виждам киното като едно изкуство, в което самите образи трябва да бъдат красиви. Малко ми е трудно да намирам автентични истории от нашата действителност, които да успея да преведа в красиви образи.
Киното е много скъпо удоволствие, тук идва и проблемът с финансирането. Има нещо много позитивно в цялата работа и то е, че когато липсват достатъчно средства, трябва да се намери друг път, който да се направи с по-малко средства.
Разпространението
Държа филмите ми все пак да достигнат и до чуждестранна аудитория и да могат да покажат по един друг начин културата на България. Опитвам се да намеря правилните фестивали за всеки конкретен филм. По света има хиляди.
Киносалоните
Когато един филм се гледа заедно с други хора, той се изпитва по различен начин. Гледал съм мои филми и в зависимост от това какви хора са в салона, ги изпитвам по различен начин.
Театърът
Той ми даде в голяма степен свобода на духа. Научил съм от театъра, че независимо какво се случва, не мога да се откажа, докато не се завърши работата.
Чуйте Деян Цвятков в звуковия файл.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg