Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път книга на Едмънд Спенсър на български

Снимка: en.wikipedia.org

„Значително по-кратка от сонетните поредици на Сидни и Шекспир, Спенсъровата "Amoretti" разказва петраркистката и непетраркистка история на една любов“, пише проф. Евгения Панчева в предговора към книгата. 

Впрочем любовта е напълно реална – името на любимата на Спенсър Елизабет се среща в сонет 74. В него той пише за трите Елизабети – майката, кралицата и любимата му. Тези сонети са създадени след прочутото му произведение „Кралицата на феите“, когато поетът е вече в зрялата си възраст и са „най-отчетливият елизабетински синтез“ между сонетите на Петрарка и на Шекспировите. 

Спенсъровият сонет освен това носи и „протестантска идеологическа рамка“. Покровителството на Сър Филип Сидни е решаващо за поетичната му кариера. На него той посвещава „Пастирски календар“ – произведение, което е оценено високо от съвременниците заради „поетичната виртуозност“ и „новостта на жанра“. 

Читателите ще намерят още подробности за живота и творчеството на Едмънд Спенсър в предговора на проф. Панчева под заглавие „Принцът на поетите“. Той дава възможност читателят да си създаде контекст, в който поетичното съвършенство на автора и чудесният превод изпъкват още повече.

Чуйте проф. Евгения Панчева.

Снимки – en.wikipedia.org и Университетско издателство "Св. Кл. Охридски"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Пападами

"Магията на Изтока", изобразена върху коприна

"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на..

публикувано на 25.02.25 в 15:51

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40

Тенори срещу сопрани: Музикален дуел с блясък и страст

Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..

обновено на 25.02.25 в 09:28

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05