Повече пари за култура, промени в медийния закон и опазване на културното наследство. Около това се обединиха експертите в преговорите за коалиционно споразумение в сектор "Култура" на вчерашното заседание.
Промяна на нормативната база, включително законите за меценатството, авторското право и закона за радиото и телевизията, както и създаването на нов Закон за статута на артиста предложи Демократична България.
Темата коментира в “Нашият ден“ Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата:
“От вчерашната среща става ясно, че увеличението на финансирането е цел, а финансите винаги са средство. За нас е важно каква е целта, която ще постигнем, разходвайки близо 2 млрд., ако приемем най-високото предложение за 1,5%. Национална стратегия за културата нямаме. Има проект, който е качен преди две години, който не беше приет в рамките на Министерски съвет."
Важното от вчерашната среща
"Един от въпросите, които сме поставяли много дълги години – нашата организация беше инициатор на т.нар. "Пакт за култура" – 1% от БВП да отива за култура.
Сега се говори за 1,5%, което е изключително висока стойност в абсолютни числа, това са около 2 млрд. лева. При положение че в момента група “Култура“ в Държавния бюджет има бюджет с около 680 млн. лева. Тези средства не са само и единствено за култура, вътре попадат БНР, БНТ и БТА.
От срещата още стана ясно, че усилията ще се концентрират върху създаването на Национална стратегия за култура, считам, че нейният обхват трябва да бъде уточнен предварително, защото това е стратегия за изкуства – културни и творчески индустрии, културно наследство и културен туризъм.
Това са четири изключително важни области. Ние провеждаме “икономически принос“ от 11 години на сектора, това е деветият сектор по икономически принос в българската икономика, специално в частта “културни и творчески индустрии“.
Един от елементите, по който вчера също имаше обединение, беше, че Министерството на културата би следвало да се реформира основно. Това не означава съкращаване на бройки, напротив, разширяване на отговорностите и правомощията, именно, фокусирайки се върху културни и творчески индустрии.
Концентрирайки се върху хоризонталните партньорства, доколкото вчера не се спомена една от липсите – работният план за култура на ЕК. Едни от основните приоритети вътре е изграждането на хоризонтални и вертикални връзки и изграждане на екосистема за културните и творчески индустрии.
Това са изключително важни елементи и те са част от целта, за която говорех, че не можем единствено и само да говорим за увеличение на финансирането.
Важен елемент, който касае обществените медии, е предложението за нов Закон за радио и телевизия. Това е част от целта, която се преследва през увеличение на финансирането, защото знаем нивото на финансиране на обществените медии спрямо останалите страни членки на ЕС, дори в региона.
Поставиха се важни въпроси по отношение на закон за статута на артиста. Една от големите липси в сектора, станала видима по време на пандемията.
По отношение на т.нар. “институции и организации на една ръка разстояние“ – това е предложението, свързано с изваждането на Национален фонд “Култура“ извън Министерство на културата. Специален закон за Национален фонд “Култура“ и създаването на 6 регионални фонда и 28 общински фонда “Култура“.
Един от пропуските вчера беше, че не се споменаха членовете в Българската конституция, които трябва да са определящи. Те са също част от целта на увеличението на финансирането. Член 20 от Българската конституция е балансираното развитие на отделните региони, което е изключително важно."
Чуйте Диана Андреева в звуковия файл.
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg