Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТФИЗ посреща празничния декември с три премиери

Сцена от постановката „Иванов-Барабанов“
Снимка: Теодора Тодорова/natfiz.bg

Този сезон предстоят три премиери на голямата сцена на Учебен театър „НАТФИЗ“. „Доброто на страната ни“ от Тимбърлейк Уъртънбейкър, с режисьор Тодор Димитров, ще зададе въпроса за това ще бъде ли спасено човешкото в човека? Сюжетът на постановката по текст на Чехов – „Иванов-Барабанов“ поставя на фокус Чеховия тезис, че „живеенето е най-големият враг на Живота“. Сценичния вариант може да се види под режисурата на Иван Добчев. Текстът на „Екстази“ по Ървин Уелш, лидерът на една нова вълна в съвременната британска литература, ще бъде интерпретиран на сцената по постановката на Мартин Каров, от класа на проф. Атанас Атанасов. "Премиерните заглавия са интригуващи", заяви доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.

Драматургичният материал на „Иванов-Барабанов“, под режисурата на професор Добчев, ползва сюжетната структура на първата пиеса на Чехов „Иванов“, но в нея са вписани фрагменти и персонажи от „Вишнева градина“ и „Чайка“. Идеята е да се изведе още по-категорично прословутият Чехов тезис „Живеенето е най-големият враг на Живота”. Живеенето, подчинено на удовлетворяването на страстта да натрупаш състояние, което да ти осигури безхаберно преживяване, живуркане, нищо-не-правене, наистина е най-големият враг на отдадения на голямата идея Живот – идеята да се посветиш на опазването и усъвършенстването на чудесното Божие творение – Животът, тук на Земята. "Предупреждението на Чехов днес е по-валидно от всякога и в днешния прононсиран отвсякъде lifestyle младото поколение би трябвало да чуе сигналите за опасността за духовния човек, която се крие във всекидневно рекламираното модно, материално, луксозно живеене", твърди професор Добчев. За професор Добчев заглавието е знаково, защото годишната му курсова работа в трети курс е по този спектакъл. Премиерата е още тази вечер и утре.

Сцена от постановката „Доброто на страната ни“
Постановката „Доброто на страната ни“ е спечелила Проектната програма към Театър НАТФИЗ в категория „Драматичен театър“. В сюжета, под режисурата на Тодор Димитров, млад офицер поставя любовна комедия със затворниците. Той се изправя срещу предразсъдъци, бруталност, отчаяние и заплахи от смъртно наказание. Постановката задава въпроса – ще бъде ли спасено човешкото в човека, а зрителите са провокирани да си отговорят на премиерните дати на 3 и 4 декември.

За моментното щастие или щастието, като търсене на човека, задава въпроси текстът на определяния като един от най-добрите романисти в съвременната британска литература – Ървин Уелш. Постановката засяга наболелите проблеми, които винаги са актуални, особено за младите. „Екстази“ е спектакъл за щастието. Една хипнотична, ритмична, сюрреална и напълно реалистична приказка за смисъла на нашия живот. Всяко наше действие е мотивирано от универсалния стремеж на човека към щастие. Сякаш страдаме от абстиненция. И бързо трябва да си набавим необходимата доза. Защото, когато си щастлив, в организма ти се изливат огромни количества окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин. Това са химикалите на щастието. Градивните частици на личния ни Рай. Щастие е… Попитайте се, като видите „Екстази“, под режисурата на Мартин Каров, в изпълнение на класа на професор Атанас Атанасов на 16 декември.

Повече чуйте в звуковия файл в интервюто с доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.

Снимки: Теодора Тодорова / natfiz.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04