Мартина Апостолова – звездата ѝ изгря на небосвода на голямото европейско кино с първата ѝ роля във филма „Ирина“. Филмът получи над 20 награди от фестивали по целия свят и беше номиниран за Европейско откритие на Европейските филмови награди 2019 година, а самата Мартина е първата българка с награда „Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале.
Артист на свободна практика, тя не се страхува да споделя мнението си по наболелите теми в културния ни живот и социалните язви на обществото ни, които намират своето място и в много от спектаклите, в които тя играе.
И като повечето свободни артисти, Мартина е добра в повече от едно нещо – за музиката, пърформансите и барманството, както и за предстоящите ѝ проекти – разговар в „Заедно след полунощ“.
В разговора се включва и режисьорката Възкресия Вихърова, която разказва повече за това как вижда Мартина Апостолова през своята призма и къде откриват допирните точки помежду си.
Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..
Тази година Перник ще бъде кино от 27 юни до 1 юли. В Двореца на културата в града фестивалът ще представи 242 филма в конкурсните си програми, които селекционна комисия подбра от 5520-те кандидатствали филмови продукции от общо 127 държави или общо 1713 часа нови български и международни киноленти. В рамките на фестивалните дни жури от международно..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес. Преводач е Калин Коев. В "Седем вечери" Борхес, подобно на Сервантес, е читател, който разказва, коментира, обобщава чужди текстове. Както в много други случаи, така и тук четенето при него се..
"Похищението на България" е постановка на ТР "Сфумато". Режисьор е Иван Добчев. Сценографията е дело Станислав Памукчиев и Ивайло Аврамов по идея на режисьора. Борис Кръстев, Станислав Ганчев, Димитър Василев, Елена Дечева, Елена Траянова, Виолина Доцева и Рафаел Бижев са актьорите, които участват в спектакъла. В пиесата са използвани стихове,..
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg