На 3 декември светът отбелязва Международния ден на хората с увреждания.
През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява 3 декември за Международен ден на хората с увреждания. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация и на Съвета за наблюдение:
“Съветът за наблюдение е създаден сравнително скоро, през 2019 г. Това е един мониторингов орган, който се състои от девет члена. Има представители на институцията на омбудсмана, на Комисията за защита от дискриминацията, представители на научната общност, както и представители на организациите на хората с увреждания.
Само Съветът няма как да реши всички проблеми на хората с увреждания, но колкото повече институции – било то държавни и неправителствени организации – са ангажирани с проблемите на хората с увреждания, толкова по-ефективна ще бъде тяхната защита.
В нашия Закон за защита от дискриминация още от създаването на Комисията за защита от дискриминация е предвидено, че разглеждаме жалби и сигнали, подадени до Комисията по признак “увреждане“. Освен това изрично е записано в Закона за защита от дискриминация, че недостъпната архитектурна среда също е форма на дискриминация."
"Именно на 3 декември преди няколко години стартирахме една кампания, която озаглавихме “Достъпна България“. Първоначално тази кампания беше подкрепена от председателя на Народното събрание от президента на Република България и от много обществени фигури и лица, които помогнаха нашата кампания да има по-голям отзвук.
От края на 2017 г. работим много активно и обследваме достъпността на архитектурната среда. Имаме влезли 1289 решения, от тях имаме 1125 решения, които са в сила. Само 10 решения от тази голяма бройка са били отменени от съда.
От самото създаване на Комисията за защита от дискриминация имаме повече от 2500 преписки, жалби, сигнали, подадени до нас по различни поводи, свързани с проблеми на хората с увреждания."
Промяната след решение на съда
"Да, още по време на образуване на самото производство наблюдаваме и забелязваме, че страните поемат ангажимента. Има случаи, когато преди да сме приключили производството, те се стараят да осигурят достъпност на помещенията и сградите."
Чуйте доц. д-р Ана Джумалиева в звуковия файл.
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg