Какво се промени във връзката медии – власт след протестите през 2020 година и какво още констатираха от фондация "Медийна демокрация" в своето проучване "Медиите и политиката след протестите през 2020 г.", коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ доц. Орлин Спасов, изпълнителен директор на фондация "Медийна демокрация" и преподавател във ФЖМК.
„След протестите през 2020 година политическите пластове се разместиха, но за нас беше важно да разберем дали и как са се разместили медийните пластове, и дали зависимостите от натиск и контрол над медиите, които наблюдавахме доскоро, са останали. Знаем, че не само доскоро управляващата партия имаше контрол над медиите, въпреки че нейното влияние беше най-силно. Нашият извод след проучването е, че се намираме в преходен период и че на терена на медиите няма такава категоричност на промяната, каквато наблюдаваме в политиката. Все още някои медии не са осъзнали, че настъпва краят на този модел, който е свързан със злополучната класация на България – 112-о място по свобода на словото на Репортери без граници.“
Делян Пеевски и неговите медии
„Той наистина продаде неговите медии, но въпреки това ние виждаме тази редакционна политика, която неговите медии имаха и преди да ги продаде – много силна подкрепа за ГЕРБ и ДПС, тази линия продължава много силно и сега. Има я дори и в медии, които не били негови, дори и в телевизиите с национално покритие, а дори и в БНТ – небалансирано подкрепяне на ГЕРБ. Неслучайно Репортери без граници обърнаха специално внимание на обществената телевизия за начина, по който отразява ГЕРБ. Важен маркер е, че много важни участници в медийния живот на България, като генералният директор на Националната телевизия и председателят на СЕМ, се противопоставиха на класацията на Репортери без граници, заедно с политици от ГЕРБ и ДПС. Това за мен показва, че има известно вкореняване на досегашните медийни практики и промяната ще бъде доста трудна. Още по-важно е, че ДПС самото се превърна в медия на Пеевски, защото виждаме тяхното говорене анти „Магнитски“, анти „Пандора пейпърс“, анти „Икономедия“ – все неща, които по-рано се случваха в медиите на г-н Пеевски, а сега се говорят от официалните представители на ДПС и ГЕРБ. И ако преди имаше войни между две медийни групи, то сега партии воюват срещу медии – това е тревожно.“
Защо „Продължаваме промяната“ спечелиха изборите, въпреки големите медии, защо някои медии се отказват от политическа реклама, колко силно е влиянието на социалните мрежи и защо гражданите предпочитат да платят за нерегулирано съдържание в „You Tube“, отколкото на традиционните медии.
Чуйте в разговора с доц. Орлин Спасов в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg