Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериозната „Дама с ветрило“ на Густав Климт след 100 години във Виена

Снимка: belvedere.at

Основната атракция в мраморните зали на музея „Белведере” във Виена в момента е картината „Дамата с ветрило”, която се смята за последната завършена картина на Густав Климт. Тя е била все още на статива на художника в последното му ателие в Хийтцинг, когато той умира през 1918 г. 

За последен път виенчани са могли да видят картината през 1920 г, когато е била изложена в сградата на сегашния МАК музей. „Дамата с ветрилото“ е частна собственост и собственикът е анонимен. А сега след 100 години се връща във Виена и ще остане до 13 февруари 2022 г. в родината си. 

От картината лъха изискана елегантност, мъдрост и дистанция, отразяваща се само в едва забележимата усмивка. Но коя е жената, изобразена от Климт? Със сигурност може да се каже, че това не е някоя от известните дами от виенското висше общество от онова време, които често са рисувани от художника. Казват, че Климт се е стремил да направи обобщен портрет на хубавата виенчанка.

Изложбата е разделена на две части. В първата част картината ще бъде представена заедно с други творби на художника от последния му период, докато втората част е посветена на влиянието на японското и китайското изкуство върху по-късното творчество на Климт.

Изложбата може да бъде видяна до 13 февруари 2022 г.

Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32