Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Войнов - син и Пикасо в “обща изложба“

2
Снимка: Благовест Попов, галерия "Възраждане"

“Една изключителна изложба – Пабло Пикасо и Димитър Войнов син – един до друг. В картини! Откъдето и да го погледнеш – предизвикателство! Войнов го е измислил – неговите прекрасни жени редом с персонажите, най-вече от Синия период, на Пикасо. Две несъвместимости, погледнати единично, намират съвършения баланс в картините – изключително постижение на Войнов, дързък и безкомпромисен и талантът му се е развихрил сто процента.

В галерия “Възраждане“ в Пловдив беше открита изложбата „Да докоснеш Пикасо“ на Димитър Войнов - син.

Това, което изумява и покорява зрителя, освен перфектността на нарисуваното, е, ще повторя, превъзходният баланс между фигури, мизансцен и идеи. Не всеки художник може да си позволи подобна дързост. Войнов дръзва и го прави блестящо! А купувачът ще си има в къщи и Пикасо и Войнов – в една само картина!“ – пише в анотацията на изложбата галеристката Краси Алексиева.

“Наистина е голяма дързост да посегнеш към един световноизвестен творец, да се приобщиш към него и само в една картина да съжителствате двамата. Това е ужасно предизвикателство за художника, който посяга към тази идея и я въплъщава върху платното.

Мощта на един Пикасо винаги може да унищожи другия, но тук се получава нещо великолепно. Получава се един изключителен баланс между двата полюса на картината – Войнов – Пикасо.

Такова великолепно равновесие е намерил младият Войнов в картините, така добре представя своите женски прелестни фигури, близо до и около фигурите на Пикасо, че просто човек занемява и му се иска да грабне картината, за да има вкъщи и Пикасо и Войнов само в една картина.“ – казва Алексиева в предаването “Нашият ден“ на БНР.

Фотограф Благовест Попов, галерия "Възраждане"

Изложбата, която продължава до 13 декември 2021 г., можете да разгледате и тук.

Чуйте Краси Алексиева в звуковия файл.

Димитър Войнов – син е роден през 1971 г. в София. Завършва ССХУ за изящни изкуства „И. Петров” – София през 1990 г., през 1997 г. завършва стенопис в НХА – София. Има над 50 самостоятелни изложби. Живее и работи в София. 

Награди:
1992 г. - Национална художествена академия - София - награда за автопортрет.
1993 г. - Национална художествена академия - София - награда за рисунка.
2004 г. - Галерия Триадис - София - Художник на годината - награда за живопис.
2005 г. - Галерия „Възраждане“ – Сребърно Възраждане - награда за живопис.
2008 г. - Красная линия - София - награда за живопис.
2009 г. - Суверенен Християнски орден на рицари на Свети Архангел Михаил -   „Свети Архангел Михаил” - награда за живопис.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25