Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магдалена Абаджиева:

Остава дилемата за класовете, в които няма съгласие за 50% тестване на учениците

Снимка: БГНЕС

“Огромната дилема е какво ще правим с онези класове, при които няма нужното съгласие от 50% за тестване на учениците. И онези ученици, които искат да бъдат в училище и родителите им са съгласни на тестване, но ще си останат по домовете", казва в “Нашият ден“ Магдалена Абаджиева, инициатор на Гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“.

"Ние гледаме на децата в последно време само като на статистика – брой заболели, брой тествани, тръгнали, оставени вкъщи. Дори не можем да стигнем до по-същински разговор какво учат децата и как се чувстват.

Хората се разделиха на две групи. Отговорността в момента е в ръцете на родителите – дали да пуснат децата на училище чрез тестване, или да ги оставят вкъщи. Формулирано по този начин, това решение означава, че е равна тежестта на обучението в класа и на това вкъщи.

Положителна тенденция е, че в крайна сметка надделя убеждението при родители, учители и в цялото общество, че училището не може да бъде заменено от един компютър.

Видяхме много родители, които се вълнуваха за това, че децата им не ходят на училище и те наистина постигнаха много. Тук включвам много активни родители от нашата група във Фейсбук, които писаха писма, участваха в редица медии.

Какво направиха управляващите от друга страна – виждаме какъв е резултатът. Дълги седмици, почти два месеца, в които големите ученици от 5-и до 12-и клас не ходиха на училище, трета поред учебна година.

Огорчена съм от това, че едно обещание за нашите деца не можа да бъде изпълнено. Това беше обещанието, което получихме преди 15 септември – децата да не бъдат затваряни или ако се стигне до затваряне, да бъдат последни, оставени вкъщи."

Чуйте Магдалена Абаджиева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56