Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев: Очакват се резултатите за съмнителни проби за Омикрон у нас

Ако има грипна вълна, ще е към февруари

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

В петък излиза първата група съмнителни за варианта на коронавирус Омикрон проби в нашата страна. Това са проби на хора, върнали се от чужбина, които са дали на първия скринингов тест с PCR насока, че може да е Омикрон, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев.

Вариантът Омикрон

"Това е нещо, което казах преди две годни, че еволюцията на вируса върви по-малко да хронифицира, да не убива. Това се наблюдава в Делта варианта, чакаме до една седмица, вчера това го е казал д-р Фалучи от САЩ, да разберем до каква степен ваксините ни защитават от новия вариант. Трябва да сме бдителни, да не забравяме маските и отстоянията."

Новото при Омикрон

"Промените в шипчестия (spike) протеин, с който вирусът се залавя за човешките клетки. Ако при варианта Делта има 9 мутации, то при Омикрон те са 37. При един много задълбочен генетичен анализ следва, че т.нар. "епитопи" на Т-клетките, лимфоцитите, които са отговорни за клетъчния имунитет, ако има промени в 108 епитопа, в 8% при Делта варианта, при Омикрон те са 27%. И броят клетъчни епитопи, които са различни от досегашните, са 348.

С броя на епитопите за B-клетките, тези, които са отговорни за антителата, са променени с 30% при Омикрона, докато при Делтата – само 11%.

Вероятните ефекти са, че ще се намалят вирус неутрализиращите свойства на серумите на прекаралите заболяването и донякъде на ваксинираните, тъй като се увеличава свързването с човешките рецептори – този вариант става по-инфекциозен, по-виролентен, по-лесно се предава."


Covid вълната

"Броят на случаите на болните от Covid-19 на ежедневна база намалява – това е една хубава тенденция. Ако в следващата седмица стигнем до 2000 на ден, което пак е много, ще сме по-спокойни по време на празниците за Коледа и Нова година.

Проблемът у нас е многото болни в болниците, които преумориха и съсипаха лекарите. На едно от първите места сме по бройката в интензивни отделения на Covid болни. Пак имаме по над 100 починали ежедневно, което е ужасно, затова не мога да споделя бодряческите изказвания на Министерство на здравеопазването.

Добре е, че по 15-20 хил. души на ден се ваксинират и че над 100 хил. вече получиха и третата доза. В София например имаме над 44-45% имунизационно покритие. Но не можем да кажем, че вълната не е заплаха."


Ще има ли грипна вълна?

"Ако имаме вълна, тя ще бъде по-късно. Обикновено в годините преди коронавируса Центърът доказваше първите случаи ноември месец, декември епидемично разпространение и януари беше пикът. Сега, ако дойде в нашата страна, вълната ще бъде много по-малка, но ще бъде някъде февруари.

Мислим, че ще дойде вълната, защото миналата година нямаше разпространение на грип и груповият имунитет на обществото към грипните вируси относително е намалял.

Клиницистите знаят добре разликата в клиничната картина между Covid-19 и грип

Covid започва постепенно, няколко дни се развива заболяването и постепенно се засяга целият организъм – с високата температура, главоболието и започналата кашлица, което може да се предотврати, когато се лекува първото огнище в носоглътката.

При грипа имаме в рамките на часове болки в мускулите, сухота и болка в гърлото."

Чуйте проф. Тодор Кантарджиев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56