В центъра е орденът на йезуитите, основан през 1540 г. от Игнатий Лойола, който днес наброява над 17 000 братя, пръснати по целия свят. Това предаване дава възможност да се разбере повече за принципите, залегнали в основата на дейността им и определящи случващото се и в наши дни.
Какво се знае и какво не се знае за тяхната история, учение, организация и дейност в обществения живот, политиката и религията? Какъв е бил 30-годишният испанец Игнаций (Игнатий) Лойола (1491-1556), преди да стане последователен покаяник? Как и защо пречистеният с тридневна молитва бивш донжуан, комарджия и любител на оръжията, изведнъж заживява в самота и месеци наред прекарвал в изключителна бедност, пост и в почти самоубийствен аскетизъм? И с какво примерът му и особено неговите лекции по философия и теология, заразяват хилядите му последователи?
Началото е с шестима състуденти, датата е 15 август 1534 г. Тази седморка основава общност и полага обет за бедност и целомъдрие до края на живота. Шест години по-късно папа Павел ІІІ потвърждава новата общност, която се нарича „Общество на Исус“ и се обвързва освен с бедност и целомъдрие, също и с радикално подчинение на папата.
Но вместо да заживеят уединено зад манастирските стени, йезуитите се обръщат към света. И заемат видно място в обществото, а основни сфери на дейността им са мисия, образование и апостолско служение.
В предаването участват Марияна Шабаркова-Петрова, Албена Раленкова и доц. Владимир Трифонов.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg