Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Антони Дончев представя новия си албум „ЗuР“

Маестро Антони Дончев представя пред публика своя най-нов албум „3uР“. Джаз стилистиката и съвременната музика – това могат да очакват почитателите на джаза и не само. "Аз не обичам определенията и не търся жанрови характеристики. Като че ли това вкарва в някакви зависимости. Затова нека всеки разбира музиката, така както сам реши", казва маестрото в навечерието на концерта в СГХГ.

Премиерата е придружена с концерт в Софийската градска художествена галерия тази вечер – 8 декември.

Преди повече от 20 години маестро Дончев създава своя първи авторски албум „Дом No 13“. Натрупаните през следващите години идеи маестрото събира в най-новия си проект "3uP". В него се включват и музикантите Росен Захариев на тромпет и вокалът на Павел Терзийски. През 2017 година Антони Дончев създава бандата 3uP по повод Международния фестивал за съвременна клавирна музика „Пианисимо“. След големия успех пред публика и критика, бандата продължава своите изяви на всички големи джаз фестивали в страната и чужбина. Триото създава авторска музика, композирана от Антони Дончев и Росен Захариев, която съчетава многостранността на джаз стилистиката със съвременната класическа музика и намеса на фолклора, но в този албум тя е най-малко твърди маестро Дончев:

„Предпочитам да не слагам определения на музиката, и не правя анализ на това, което пиша и свиря, но няма как да не се засегне в нещото, което правим всичко, което ни влияе. Най-различни са вдъхновенията ми тук. Някой път то се появява и излива, това са двете пиеси, които са посветени на музиканти – Румен Тосков – "Рататуй", и Васил Пармаков – "Пармака". Исках да напиша тези пиеси и те се изляха без каквито и да е усилия. За тези години успяхме да свирим на всички фестивали в България, нашето трио „ЗuР“. Джазът се превърна в синоним на нещо, което аз вече почти не разбирам, каква ли не музика се прокламира като джазова. Разшири се понятието му.“

Албумът „ЗuР“ ще бъде представен тази вечер с концерт от 19.30 ч. в Софийската градска художествена галерия – музиката е композирана от маестро Антони Дончев, включват се и Росен Захариев – тромпет, и Павел Терзийски – вокал.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – маестро Антони Дончев, личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45