Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърватска литературна вечер

Снимка: Столична библиотека

Връзките между българските и хърватските поети имат традиции, а контактите в последните години стават все по-активни. Основен катализатор е Иван Херцег, гостувал неведнъж у нас, канил на различни събития в Хърватия български съвременни автори и публикувал голям брой наши поети в списание „Поезия“. Сега в София предстои отново среща, инспирирана от неговата неизтощима енергия. 

Хърватските поетеси Дария Жилич и Нева Лукич гостуват за кратко в България и заедно с Албена Тодорова и Георги Гаврилов ще четат стихове и ще разговарят с гостите на Хърватска литературна вечер в Литературния клуб на Столична библиотека на 11 декември от 18.30 часа. От българска страна идеята се осъществява благодарение на Столична библиотека, Къща за литература и преводи Разговор и за литературата и полуострова, но не на последно място, а напротив – с активната работа по организацията и превода на Людмила Миндова – поет, преводач и учен, която заедно с Димана Митева преведе стихотворенията на хърватските поетеси на български. Модератор на вечерта е домакинът на събитието Петър Чухов.

Ето и кратките биографии на хърватските поетеси:

Дария Жилич е родена през 1972 г. в Загреб. Завършва история и сравнително литературознание във Философския факултет на Загребския университет. Пише поезия, есеистика и критика. Сътрудничи на Хърватското национално радио, както и в различни проекти и списания. Дария Жилич превежда съвременни американски, словенски, британски и арабски поети, а нейни стихове могат да бъдат прочетени на италиански, словенски, словашки, английски и български език. Автор е на книгите „Гърди и ягоди“ (поезия, 2005, 2009); „Да пишеш с мляко: очерци за поезията на съвременни авторки“ (2008); „Танцувай, Modesty, танцувай“ (поезия, 2010); „Муза вън от гетото: есета за съвременната литература“ (2010); „Паралелни градини“ (интервюта с писатели, учени и активисти от Хърватия и региона, 2011); „Номади и хибриди: есета за литературата и филма“ (2011); „Тропизми: текстове за поетически  книги“ (2011); „Омара“ (разкази, 2012); „Тропизми 2: критики и есета“ (2013); „Ирис: запис за изчезването и повторението“ (разкази, 2013).

Нева Лукич е родена през 1982 г. в Загреб. Завършила е история на изкуството и археология във Философския факултет на Загребския университет, след което защитава магистратура по история на изкуството в университета Лайден в Холандия. Нейни стихотворения и разкази са публикувани в редица хърватски и чуждестранни печатни и електронни издания. Участвала е в четения и фестивали на краткия разказ, поезията и филма, сред които се открояват Стихът в региона (Загреб), FLEM – Фестивал на литературата на европейското Средиземноморие (Белград), Скоч и поезия (Белград), Панаир на книгата (Любляна), Панаир на книгата (Белград), NEMAF – Международен фестивал на новите медии (Сеул), Фестивал на късометражния филм (Кан), Холандски филмов фестивал (Утрехт) идр. Издала е стихосбирките „Рокля Обскура“ (2011), „Сенки на семки“ (2015), „Ежене“ (2020), сборниците с кратки разкази „Хора без парк“ (2009), „Море и спрели разкази“ (2016), както и „Тревичка над облака“ (2018) – детска книжка с илюстрации на Иван Тудек. Превеждана е на английски, словенски, сръбски. Съавторка е на експерименталния филм The Motel in the Well (2016). Повече за нея и от нея може да се прочете в сайта ѝ: 

Чуйте Людмила Миндова

Снимка – Столична библиотека



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лилия Илиева разказва звездни мъжки истории в книгата "Заведи ме в теб"

Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която  е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..

публикувано на 15.05.25 в 09:30

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект". "Ние не можем да дадем съзнание на нито една..

публикувано на 15.05.25 в 08:46

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14