Напрежението между държавни институции и отправянето на противоречащи си послания към обществото не са нещо ново, но в дните преди връщането на големите ученици в училище то премина границите на допустимото. Има ли достатъчно тестове или не, при какви условия да започне присъственото обучение, какви декларации от родителите са необходими и т.н. не беше ясно до последния момент. Всичко това се разигра пред очите на публиката, в голямата си част пряко зависима от решението на управляващите институции. Този път не само учителите бяха подложени на изпитание на нервите и способността за мигновена реакция, стресът беше и за семействата, и за децата. И все пак ситуацията в различни училища се разви по различен начин.
В някои неяснотата и напрежението продължиха до последния момент, в други – ръководството и екипът съумяха да го спестят на учениците и родителите. Това обаче има своята цена, споделя директорката на 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Към средата на седмицата, предхождаща евентуалното връщане на големите ученици, тя и екипът на училището вземат решение да се подготвят за присъствено обучение. Правят необходимите допитвания до родителите, подготвят процедурата по тестването и всичко необходимо за нормална работа. Решението крие риск, но тъкмо това е ролята на ръководителя – да поеме отговорността в критична ситуация. Ако някои от училищните директори не са готови да го направят, навярно това е по инерция от минали години, смята госпожа Иванова. Ако у някого има страх и колебание, най-важното, което винаги трябва да натежава на везните, е благополучието на децата.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg