„И тази година търсим да отличим разследванията и материалите, които задълбочиха разбирането ни за корупция в България, помогнаха за събуждането на гражданската енергия и прокараха онази червена линия, отвъд която не можем да толерираме корупцията“. С тези думи, произнесени от Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, стартира връчването, за втора поредна година, на наградите „Червена линия“ за журналистика срещу корупцията.
Сред отличените журналисти бе и екипът на БНР - Бургас, който получи специална грамота за авторски материали на регионални теми с голямо обществено значение.
В „Мрежата“ коментира темата Даниела Костадинова, гл. редактор на РРС-Бургас:
„Много често хората в България казват, че българската журналистика е беззъба и подчинена на властите, или е подвижен микрофон за ретранслиране на популизма, а понякога и на откровени лъжи, с които управляващите ни заливат. И ако това се наблюдава при големите медии, националните медии, които имат по-големи възможности както за финансиране, така и за изява, то можете да си представите как една регионална медия, на която Общината ѝ е осигурила офис на по-ниски цени, плаща за информационното обслужване, а много често министерствата плащат за разни проекти, може да бъде независима. Това е трудно и трудно се постига и затова на този фон изпъкват обществените медии, като БНР и БНТ, които са призовани да защитават обществения интерес. И често това става, като се разбиват високи крепости от съпротива на всяко едно ниво – общинско, регионално, национално.
В какво се изразява тази съпротива ли?“
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – АКФ и БНР Бургас
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg