Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музейните проекти и прояви през 2021 г. – Коледна ретроспектива

Борис Хаджийски в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Наскоро беше проведено годишното общо събрание на сдружението „Български музеи“. За председател на Управителния съвет за четвърти път отново беше избран Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик. Един от основните изводи, направен по време на срещата, е че и в условията на пандемия музеите са останали активни в своята дейност и са успявали да привличат посетители със своите интересни събития и изложби.

Такава изложба предлага на своята публика и РИМ-Пазарджик – „Пазарджишката възрожденска интелигенция“. Представени са оригинални предмети – част от музейните колекции, съхранявани във фондовете на музея – разкриващи делото на многобройните образовани българи, дали своя възрожденски принос за културното, общественото и социално развитие на града и региона, в качеството си на духовници, учители, художници, занаятчии, лекари, предприемачи, строители, читалищни дейци и в още много други области.

От средата на 14 век започва процеса на създаване на училища и черкви, като едни от най-важните институции в Пазарджик и региона, за периода на Възраждането. Градът се утвърждава и като важен търговски и занаятчийски център и в него се развиват повече от 40 занаята. На неговата територия функционират седмични пазари и два панаира, които се радват на голям интерес и на търговци от различни страни, извън Османската империя. Този възход е илюстриран с подбраните експонати, като ръкописна книга (дамаскин) от 1790 г.; първо печатно издание на „История славянобългарска“ от 1844 г.; буквар на Георги Бусилин от 1844 г.; първо издание на книгата „Географико-историко-статистическо описание на Татар Пазарджишката кааза“, личен екземпляр на Стефан Захариев, с авторовите поправки от 1870 г.; лекарственик, съставен от учителя Кесарий Попвасилев през 1841 г. и много други. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец декември.

С Борис Хаджийски разговорът е за музейните прояви през отминалите месеци и за предстоящите проекти, както и за очакванията, с които музейната общност ще посрещне новата година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33