Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наистина ли е банално злото

Процесът срещу Афолф Айхман в Ерусалим през 1961
Снимка: Ройтерс

На 15 декември 1961 г. е произнесена присъдата срещу Адолф Айхман, един от големите нацистки военопрестъпници. Той се е криел в Аржентина под фалшивото име Рикардо Клемент. Похитен е от израелските тайни служби и е откаран в Ерусалим, където след процес е обесен. Хана Аренд пише прочутата си книга „Баналността на злото“ по повод наблюденията си върху процеса, като самата книга става обект на хвалебствени и критични анализи, и още е. Българският писател и журналист Виктор Барух е свидeтел на живо на процеса, за който по-късно също написва своите репортажи.

Предаването е посветено на институционализираното зло, и се занимава с това какво превръща уж обикновени хора в престъпници.

Професор Тодор Танев, специалист по политически науки, ексминистър на образованието, говори за Хана Аренд и злото, а той е преводач на новото издание на книгата и автор на предговора. Танев споделя тезата си, че винаги е възможен исторически регрес. Самият Виктор Барух – вече на сто години, разказва за впечатленията си от процеса в Ерусалим. Ивайла Александрова пък запознава слушателите с опита си от работата по книгата „Горещо червено“ – по спомени на съпругата на Райко Алексиев, и разказва как дори представители на интелигенцията могат да станат винтчета от репресивната машина на тоталитарната държава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20