Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата бежанци в България

Линда Ауанис, Бойко Ценков, Цвета Николова и Росица Атанасова (отляво надясно)
Снимка: Марина Димова

Заглавията с ключови думи „мигранти“ и „бежанци“ продължават да не слизат от първите страници на пресата. С тях често започват и новинарските емисии на електронните медии. Мигрантско-бежанският поток не спира. Не го спира нито пандемичната обстановка, нито зимата. Вероятно всички вие, уважаеми читатели/слушатели, сте гледали покъртителните кадри на деца, сгушени между родителите си – бежанци и мигранти. Или пък на деца лутащи се сред тях. 

България е на пътя на мигрантско-бежанския поток и много от децата – кои с родители, кои без, остават в страната ни. Коя е държавната институция, която ги поема от границата ни; какви са процедурите при установяване страната на произход на непридружените деца и възрастта им; какво се случва с тях след пристигането и евентуалното им оставане тук; какви са механизмите за издирване на родителите или роднините им; каква е ролята и на гражданското общество в лицето на НПО – за всичко това е разговорът с Мария Нецова – директор на Дирекция „Социални дейности и адаптация“ в Държавната агенция за бежанците.

Основна част от грижите в нашата страна за децата-бежанци са делегирани на неправителствените организации. Нашият разговор с акцент непридружените деца продължава с Росица Атанасова от Център за правна помощ „Глас България“, Линда Ауанис и Бойко Ценков от Съвета на жените бежанки в Българи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00