Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Иванов: България е сред последните по нагласи към предприемачеството

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация
Снимка: Здравко Петров

“Има два свята на бизнес в България. Единият прави пари от клиенти, а другият от държавата и от обществени поръчки и субсидии. Там важното не е толкова дали си добър в това, което правиш, а с кой играеш тенис и белот. Поне така е било до момента. Ние представляваме гласа на този свят на бизнеса, в който важни са клиентите – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация (BESKO).

Търговският ни закон в сегашния си вид понякога е като за занаятчийници от ХIХ в., ние от доста време работим върху създаването на нов вид търговско дружество. То следва модела на много други държави в ЕС, които в последните десетилетие са го направили. Идеята е, че да правиш бизнес в Англия, в САЩ или на много места в Азия е доста по-лесно, отколкото в ЕС.  И отговорът на ЕС е създаването на ново дружество, което е много по-гъвкаво, достъпно е като ООД, но дава много повече възможности.

Друго нещо, което касае Търговския закон, е несъстоятелността и ликвидацията на фирмите, да има повече шансове за провал.

България е на едно от последните места по нагласи към предприемачество. Малко над 3% имаме хора, които изобщо допускат и желаят да имат собствен бизнес. Това е изключително нисък процент.

BESKO като организация беше създадена от 30 компании, които бяха стартъпи преди четири години. Днес сме над 500 компании. Тези компании, които бяха “3-4 приятели в гаража“ сега са по 300-400 човека и стават все по-големи български работодатели.

Потърсихме контакт с политическите партии, защото видяхме заявката още преди изборите от представители на всички политически партии за това, че искат България да се реформира и да стане по-добро място за живеене за всички.

Това не може да бъде направено само от политиците. Те имат важна роля за създаване на условията това да се случи, но то може да се случи от успеха на нашите предприемачи и компаниите ни. България трябва емблема за качествени продукти и услуги."

Чуйте Добромир Иванов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38