Тази вечер (16 декември) в Полския институт в София е представянето на книгата „Още не е загинала“, книга с интервюта на Марин Бодаков с полски интелектуалци. Това са разговори, водени за вестник „Култура“ и вестник „К“ с едни от известните поети, писатели, хуманитаристи и мислители, посетили по различни поводи страната ни. Книгата обаче не е просто сбор от интервюта, а цялостен труд, в който основната фигура все пак остава интервюиращият Марин Бодаков. С неговия пиетет към полската култура и професионалните му качества на журналист от областта на културата, но най-важното – с неговата широка ерудиция и поетичен талант. Именно това забелязва и големият полски поет Ришард Криницки, който казва накрая в разговора им: „Искам да благодаря за въпросите. Много рядко един поет чете внимателно друг поет.“
Внимателното четене на Марин Бодаков обаче не е само по отношение на поезията, макар тя да му е най-близка. Става дума за едно дълбоко познаване на всеки от интервюираните и осмисляне на разговора в цялост. Затова книгата притежава нишка, която свързва Криницки със Зигмунт Бауман, а с тях и Ева Липска, Олга Токарчук, Марек Биенчик, Адам Загаевски и Войчех Галонзка, големият приятел на България. И още имена на полски интелектуалци.
В Полския институт - София на 16 декември (четвъртък) 2021 г., 18:30 ч. е представянето на книгата на Марин Бодаков „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”.
С участието на: проф. Правда Спасова, Силвия Чолева и Нейко Генчев. Модератор на срещата е Зорница Христова.
Повече за същността на „Още не е загинала“ може да научите от разговора със Зорница Христова, съпруга и съмишленик на Марин Бодаков.
"Полската култура у нас по традиция се цени високо, особено в областта на литературата. Европейският дух, свободата, актуалните теми и съвременната поетика бяха глътка свеж въздух по време на социализма, а и след това. Изборът на Марин Бодаков да направи интервютата с полски интелектуалци, събрани в тази книга, не е плод само на журналистическата му работа във в. „Култура“. Това е осъзнат цивилизационен избор на духовна принадлежност към богатата полска култура и желание тя да получи широк отзвук.
Поети като Ришард Криницки, Ева Липска, Адам Загаевски, писатели като Олга Токарчук, литератори и интелектуалци като Зигмунт Бауман, Анджей Хвалба, Михал Рушинек, Данута Валенса, Анджей Франашек, Ирена Груждинска-Грос, Марек Биенчик, Кристина Стрончек, Марчин Яворски и Войчех Галонска са участниците в този сборник с интервюта с главен герой Марин Бодаков. Защото изборът винаги е личен и задава посока“, пише Силвия Чолева за книгата „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg