Тази вечер (16 декември) в Полския институт в София е представянето на книгата „Още не е загинала“, книга с интервюта на Марин Бодаков с полски интелектуалци. Това са разговори, водени за вестник „Култура“ и вестник „К“ с едни от известните поети, писатели, хуманитаристи и мислители, посетили по различни поводи страната ни. Книгата обаче не е просто сбор от интервюта, а цялостен труд, в който основната фигура все пак остава интервюиращият Марин Бодаков. С неговия пиетет към полската култура и професионалните му качества на журналист от областта на културата, но най-важното – с неговата широка ерудиция и поетичен талант. Именно това забелязва и големият полски поет Ришард Криницки, който казва накрая в разговора им: „Искам да благодаря за въпросите. Много рядко един поет чете внимателно друг поет.“
Внимателното четене на Марин Бодаков обаче не е само по отношение на поезията, макар тя да му е най-близка. Става дума за едно дълбоко познаване на всеки от интервюираните и осмисляне на разговора в цялост. Затова книгата притежава нишка, която свързва Криницки със Зигмунт Бауман, а с тях и Ева Липска, Олга Токарчук, Марек Биенчик, Адам Загаевски и Войчех Галонзка, големият приятел на България. И още имена на полски интелектуалци.
В Полския институт - София на 16 декември (четвъртък) 2021 г., 18:30 ч. е представянето на книгата на Марин Бодаков „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”.
С участието на: проф. Правда Спасова, Силвия Чолева и Нейко Генчев. Модератор на срещата е Зорница Христова.
Повече за същността на „Още не е загинала“ може да научите от разговора със Зорница Христова, съпруга и съмишленик на Марин Бодаков.
"Полската култура у нас по традиция се цени високо, особено в областта на литературата. Европейският дух, свободата, актуалните теми и съвременната поетика бяха глътка свеж въздух по време на социализма, а и след това. Изборът на Марин Бодаков да направи интервютата с полски интелектуалци, събрани в тази книга, не е плод само на журналистическата му работа във в. „Култура“. Това е осъзнат цивилизационен избор на духовна принадлежност към богатата полска култура и желание тя да получи широк отзвук.
Поети като Ришард Криницки, Ева Липска, Адам Загаевски, писатели като Олга Токарчук, литератори и интелектуалци като Зигмунт Бауман, Анджей Хвалба, Михал Рушинек, Данута Валенса, Анджей Франашек, Ирена Груждинска-Грос, Марек Биенчик, Кристина Стрончек, Марчин Яворски и Войчех Галонска са участниците в този сборник с интервюта с главен герой Марин Бодаков. Защото изборът винаги е личен и задава посока“, пише Силвия Чолева за книгата „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg