Иван Станчов е роден на 1 април 1929 г. в гр. София. Семейството е принудено да емигрира от България през 1943 г. по политически причини.
След политическите и икономически промени в Централна и Източна Европа през 1990г. се завръща в България за пръв път след 47 години.
През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Янев Станчов (1863-1940 г.), също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924 г.), министър на външните работи (1906 г.) и министър-председател на България (1907 г.)
За личността и делото на Иван Станчов разказва в “Нашият ден“ Снежина Мечева, директор на българското училище „Иван Станчов“ към посолството на България в Лондон и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина.
“Този човек промени не само моята биография и на мнозина други, но и биографията на България и дори биографията на България в Обединеното кралство.
Когато дойде през 1991 г. като посланик във Великобритания, преобърна всичко. Преобърна представата за посолство, превърна посолството в дом за българите. Преди беше само институция с администратори.
Не делеше хората по партийна принадлежност, учеше ни как да се уважаваме заради достойнствата си.
Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше изстрадал 47 г. живот в чужбина, когато е мечтал да бъде в България и децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище.
Създаде и параклис към посолството, знаейки колко е важно за хората, носейки вярата в себе си, да я изповядват някъде, където е българско.
Отвори за първи път вратите за талантливи и бедни български студенти, които бяха приети в най-добрите университети във Великобритания, но нямаха възможност да живеят в центъра на Лондон. Той ги покани да живеят в посолството безплатно, не срещу труд.
Чуйте Снежина Мечева в звуковия файл.
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg