Проф. Цочо Бояджиев е носител на голямата награда за поезия "Иван Николов" на 25-ото юбилейно издание за книгата си "Кухата сърцевина на живота".
Националната награда за поезия „Иван Николов” беше връчена на 17 декември (петък) от 18 ч. на официална церемония в галерия „Кредо Бонум“ в София на ул. „Славянска“ 2.
Шест поетически книги попаднаха в краткия списък с номинации за Националната литературна награда „Иван Николов” през 2021 г. Журито с председател проф. Александър Шурбанов и членове доц. д-р Гергина Кръстева и д-р Надежда Радулова съобщи преди седмица дългия списък, селектиран сред 39 предложени книги от общо 16 издателства. От тях, след още допълнителни селекции, журито подбра шест, които влязоха в краткия списък с най-добрите поетически книги, участвали в конкурса през тази година. Кой ще получи високото отличие, отново решава журито.
Ето какво заяви председателят на журито проф. Александър Шурбанов в "Артефир":
"Наша задача беше да излъчим най-добрите от 39 книги. Това е затруднително и същевременно много интересно, защото преминаваш през едно ветрило от поетични езици, което е просто замайващо. Аз лично съм впечатлен от поетичната продукция на тези 12 месеца. Във всички поколения – нашите поети са от 19- до 69-годишни. Разбира се, преобладават младите хора. Между тези 39 книги са попаднали 14 дебютни, 9 книги са втори, а втората книга е много важна, защото тя утвърждава поета – първата книга е по-скоро заявка, а втората казва дали авторът е част от българската литературна сцена.
15 издателства участват в публикуването на тези книги, 15 издателства се занимават с поезия... Определено има концентрация в определени издателства. Прави впечатление, че няколко доста усилено работят. Това е хубаво, защото към тях се създават центрове на живота на българската поезия – групи от поети, които гравитират към тези издателства. Не е страшно, славно е да се издава поезия и това е нужно на българската култура.
Времето, в което живеем, е трудно, сложно – това личи и в тоналността на българската поезия. Прави впечатление преобладаването на меланхолния тон, дори на места има резигнация, едно самовглъбяване в душата на поета, самоизключване до голяма степен от по-големите контексти на обществения живот. И ако има обществени теми, те се намират вътре в психологията на поета, а не като нещо външно. Общо взето, тъгата, горчивината са много често в центъра на тези поетични гласове, включително и на най-младите.
Много трудно е в поезията да се градират успехите. В поезията няма ред, има устрем. И въпреки меланхолията, която споменах, този устрем се усеща, той е вътрешното напрежение на духа, което дава своите резултати в словото."
Чуйте повече от звуковия файл.
Краткият списък с номинирани включва (изброяването е по азбучен ред):
Албена Тодорова – "Единайсетте сестри на юли" (Издателство Жанет 45, 2021)
Димитър Ганев – "Все повече ми харесва да се разхождам сам" (Издателство Жанет 45, 2021)
Кирил Василев – "Шествието" (Издателство за поезия ДА, 2021)
Маламир Николов – "Въпрос на оцеляване" (Скрибенс, 2021)
Никола Петров – "Не са чудовища" (Издателство за поезия ДА, 2021)
Цочо Бояджиев – "Кухата сърцевина на живота" (Издателство за поезия ДА, 2020)
Наградата за 2021-ва се връчва за 25-и път тази година. Учредена е през 1994 г. от издателство „Жанет 45”. Награденият получава плакет, изработен от художника Христо Гочев, и парична премия в размер на пет хиляди лева. Първият носител на наградата през първата година от съществуването ѝ е Христо Фотев. Сред лауреатите през годините са Елин Рахнев, Петър Чухов, Аксиния Михайлова, Иван Динков, Константин Павлов, Иван Теофилов, Иван Методиев, Екатерина Йосифова, Георги Борисов, Кристин Димитрова, Станка Пенчева, Силвия Чолева, Марин Бодаков, Георги Господинов, Аксиния Михайлова, Валентин Дишев, Красимир Вардиев, Яна Букова, Надежда Радулова и много други.
Иван Николов (1937-1991) е български поет, журналист и преводач от руски език. От 1969 г. е главен редактор на издателство „Христо Г. Данов“ в Пловдив. Автор е на над 20 книги, а в спомените на читателите остава и с брилянтните си преводи на руска поезия и проза, между които произведения на Пушкин, Есенин, Марина Цветаева, Булат Окуджава.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg