Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнажден e – внимавайте кой ще влезе у дома

Снимка: БНР, архив

От днес в православната църква започват предпразничните дни за Рождество Христово. Денят е познат и като Игнажден, защото се почита паметта на свети Игнатий Богоносец. В народните традиции празникът има особено място с много ритуали за предсказване на предстоящата година.

В богослужебната традиция днешното предпразненство на Рождество Христово поставя началото на предстоящите рождествени празници. Днес се отбелязва и паметта на свещено-мъченик Игнатий Богоносец.

Доц. Веселка Тончева
За празника разказва в “Нашият ден“ доц. Веселка Тончева от Института по етнология фолклористика с музей към БАН.

“Да започнем с това защо този празник има такова преходно значение? Светецът Игнатий Богоносец, който носел Бога в сърцето си, за който от християнската доктрина знаем, че дори бил ръкоположен за епископ от самия св. Петър.

Точно около Игнажден са дните, в които е най-краткият ден – денят на зимното слънцестоене. С нарастването на деня от тези дни нататък започва да се ражда новото слънце и новата година.

Затова този преходен период е толкова важен, правят и гадания, защото хората някак искат да предвидят бъдещето, но и да го благопожелаят, да си намислят едни неща, които да се случват през следващата година – здраве, късмет, плодородие – всичко най-хубаво, което трябва да се привлече в дома.

Много е важен гостът, който се нарича “полазник“ или “полязник“, както се нарича дори самият ден Игнажден някъде. Има и диалектни названия – споходник, сположняк, но смисълът е един и същ – този, който ще ни споходи в дома ни. Той трябва да има добра челяд, да е работлив, да е честен, почтен, да има и добро имотно състояние – по това можем да познаем каква ще е нашата година, а именно – късметлийска, добра, пълна, плодородна. Има и сведения във фолклора, че са се уговаряли кой да им дойде като “полазник“.

Влизането в дома на този човек имало характер на някаква благословия. Той е извършвал ритуални обредни действия, което показва, че функционирането на традиционната култура е било толкова пълнокръвно, че всъщност всички са знаели какво трябва да правят, когато попаднат в друг дом или дори, ако излезе някой от дома. Защото е можело да излезе някой от собственото семейство, а да отиде до обора или някъде нещо да свърши и влизайки в дома, той всъщност е “полазника“.

Човекът е трябвало е да занесе малко слама в дома, да седне върху тази слама до огнището, имитирайки мътенето на кокошките. Идеята е да остане берекета в този дом. Обикновено стопанката или той самият е ръсел различни неща като жито, орехи, пуканки, сушени плодове, имитирайки плодородието, което се надяваме да имаме."

Чуйте д-р Веселка Тончева в звуковия файл.

Снимки БНР, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27