Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Миланов: Не от всеки човек става приемен родител

Снимка: Pixabay

“Приемната грижа всъщност е грижа за някого, когото никой не иска. Когато едно дете отиде в приемно семейство, преди то да попадне в него, противно на обществените очаквания и разбирания, социалните служби търсят първо възможността да остане в родното си семейство, след това при баби и дядовци, лели, чичовци, дори съседи, ако има изградена емоционална връзка между детето и някой съсед“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Александър Миланов от Националната асоциация по приемна грижа.

"Когато всички възможности детето да остане в родното си семейство или близо до него се изчерпат, идва приемното. Приемните родители наистина са хора, които спасяват детството и създават личности.“

14% от българите биха станали приемни родители

“Не от всеки човек става приемен родител. Нямат място в приемната грижа хора, които просто искат да лекуват някаква своя емоционална травма от това, че детето им ги е напуснало, тъй като е пораснало или пък че не могат да имат собствени деца. Приемната грижа не е под никаква форма и форма на скрито осиновяване.

В приемната грижа имат място онези хора, които ясно са осъзнали, че приемното родителство е временно родителство, което ще помогне на едно дете за един ключов етап от неговия живот, преди детето да продължи по своя път – да намери своето сигурно семейство – осиновители, връщане у дома или при близки роднини.

В приемната грижа търсим хора, които са наясно, че това е временна грижа за децата и че е най-доброто нещо, което може да им се случи, когато няма кой да се погрижи за тях.

Много е ценно да кажем и това, че приемното родителство само по себе си е и много дълбока емоционална и хуманитарна мисия, свързана с алтруизма на човек и няма много възможности да получиш отплата."


Защо приемните родители получават заплата

"Искам да кажа, че заплатата на едно приемно семейство е 150% от минималната работна заплата. Ако отглеждате едно дете, ще получите 150%, за две деца ще получите 160%, за три – 170% от минималната работна заплата. Човек няма как да стане богат от приемната грижа.

Много си мечтаем в приемната грижа да има повече млади хора, но няма с какво да ги задържим. Нашите приемни родители не могат един кредит от банката да изтеглят, за да отглеждат децата си, защото са на граждански договори.

Най-голямото предизвикателство, което имат приемните родители, е, че отглеждат деца, които най-често са преминали през ада на живота. В приемни семейства попадат най-често деца, които са жертва на лоша грижа, неглижиране и насилие. Може да има и бедност, разбира се, но се настаняват най-често деца, за които родителите не могат, не искат или не знаят как да се грижат. За 9 години европейски средства покриваха всички разходи на приемна грижа в България.“

Чуйте Александър Миланов от звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55