Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 13-19 декември

Снимка: НДК

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 13 до 19 декември. Това са някои от акцентите в предаването от 5 декември:

Спектакълът "Гала" на френския хореограф Жером Бел беше представен на сцената на Топлоцентрала в две премиерни вечери – на 14 и 15 декември. "Гала" прави нов прочит на танца чрез участниците включени в него.

По време на традиционна декемврийска изложба, открита с вернисаж на втори декември, бяха раздадени годишните награди на Дружеството на пловдивските художници. Наградите са в пет категории, а историята на традиционната изложба датира отпреди повече от век.

От 15 декември 2021 г. до 28 януари 2022 г. галерията на Гьоте-институт показва изложбата „Завър и Тенекиеният човек", на Невена Екимова и артколектива Slavs and Tatars с куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер. „Завър и Тенекиеният човек“ е история за мистични създания, съвременни чудовища, за езика, властта и националната идентичност на Балканите.

На 16 декември в в Полския институт в София бе представянето на книгата „Още не е загинала“, книга с интервюта на Марин Бодаков с полски интелектуалци. Това са разговори, водени за вестник „Култура“ и вестник „К“ с едни от известните поети, писатели, хуманитаристи и мислители, посетили по различни поводи страната ни. Книгата обаче не е просто сбор от интервюта, а цялостен труд, в който основната фигура все пак остава интервюиращият Марин Бодаков.

В Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ беше представен указателят „Александър Шурбанов: Биобиблиография“. Указателят е създаден по повод 80-годишния юбилей на учения, писателя, поета и преводача Александър Шурбанов. Неговите преводи на Милтън, Чосър, Шекспир, Рабиндранат Тагор, Дилън Томас и др. са знакови за преводаческото изкуство в България. Автор е на единадесет поетични и седем есеистични книги, както и на голям брой литературоведски изследвания.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 19 декември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04