Преди около 100 години е излъчен първият презокеански радиосигнал от Лондон до САЩ. Как се промени радиото – по света и в България?
На 21 декември през 1901 г. италианският изобретател Гулиелмо Маркони изпраща първия трансатлантически радиосигнал, който е приет в САЩ. Това се смята за началото на медията радио. Макар че и в предишни години някои изследователи правят опити чрез телеграфа да предават слово и музика на далечни разстояния.
Още през 1900 година Маркони прилага разработката за нов тип предавател, подобрява качествата на приемника и на следващата година осъществява радиовръзка през Атлантическия океан на разстояние около 3400 км.
В България се смята, че радиолюбители е имало още след Първата световна война, но след края на войната е забранено да се използва радиосигнал за държавни цели.
По-късно тази забрана отпада. Много специалисти, техници и инженери у нас са се занимавали с модерното за онова време хоби. През 1935 г. с указ на Цар Борис III се създава Радио София.
Темата коментира в “Нашият ден“ Захари Миленков, преподавател във ФЖКМ.
“Много хора не си дават сметка какво означава това, че Цар Борис III е подписал указа. Той е само една информация, която се публикува за населението. Името Радио София е дадено няколко месеца преди преврата още когато е построен и пуснат в действие предавателят в Добруджанския квартал, тогава се обявява Радио София.
Ако трябва да се върнем още по-назад, много години преди това в България има един предавател, който се е намирал около гарата и е работел на дълги вълни. Правени са опити дали би могло с този държавен предавател да тръгне Радио София.
Държавните власти не са разрешили на сдружението “Родно радио“ да използва името Радио София. Направени са някакви проби, но са стигнали до правилното заключение, че даже и да започнат да излъчват на дълги вълни, няма кой да го слуша, защото българите не са имали радиоприемници, които да ловят на дълги вълни.
Разрешават на сдружението “Родно радио“ да започне да излъчва с предавателчето, което един военен техник е сглобил.
Едва 27-а година излиза първият Закон за радиото, благодарение на Кимон Георгиев и неговите сподвижници. Това е първият закон, който излиза и разрешава на българите да слушат радио и да внасят и произвеждат радиоприемници."
Чуйте Захари Миленков в звуковия файл.
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg