Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е еталон за качество на етеричномаслените култури

Снимка: https://pixabay.com/

Как се отразиха последните две години на производството и производителите на етерични масла у нас?

Темата коментира в “Нашият ден“ Гергана Андреева – изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла парфюмерия и козметика (БНАЕМПК)

“Секторът е малък по обем, но изцяло експортно ориентиран, почти 96,6%. Той е малък, но с изключителни традиции в икономиката на страната ни.

Първото козметично предприятие у нас е на 120 години. Още в плановата икономика сме били специализирани в производството на тези продукти.

След годините на прехода и към настоящия момент този сектор е с изключително силни позиции в международен план. България е еталон за качество на етеричномаслени култури.

Продуктите, които България изнася – като Българско розово масло, лавандулово масло, маточина, здравец и лайка – са с най-високи цени на международните пазари. Те са еталон, по който се водят всички останали етерични масла, които се произвеждат от нашите конкуренти."

Отражение на пандемията върху сектора

"Кризата е тежка, за да запазиш водещо и конкурентно място, трябва всеки ден да отстояваш пазарния си дял и клиентите си."

Чуйте Гергана Андреева в звуковия файл.

Казанлъшката роза се отглежда заради цветовете, които съдържат етерични масла и от които се произвежда известното по цял свят българско розово масло. Тя заема почти 100 % от площта на маслодайната роза в България и е сред най-разпознаваемите национални символи на България

Темата коментира в “Нашият ден“ Христо Николов от Национална асоциация на розопроизводителите.

“През 2021 г. ситуацията в сектора продължи да се влошава. Вследствие на пандемията и усложненията с пазарите, от една страна, от друга – заради фактическото свръхпроизводство, което се наблюдава у нас 3-4 години назад.

Огромна част от площите останаха нерекултирани, много цвят – нереализиран и непреработен. Това вече няколко години трайно намалява доходите.“

Чуйте Христо Николов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53