На пътешествие до Антарктида и Антарктика заедно с двама български полярници – участници в настоящата 30-а българска антарктическа експедиция и част от втората група, „Аларма“ ви кани на 27 декември – Стефановден. В нея има двама Стефановци, и двамата са геолози, и двамата – ямболии.
От гл. асистент д-р Стефан Велев ще разберете как всъщност изглежда глобалното затопляне на Антарктика, как и защо с другия геолог Стефан Методиев ще изкачат връх Ямбол на остров Ливингстън, има ли злато и останки на динозаври наоколо, какви скали ще търсят двамата на нос Бърнард – едно от неизследваните кътчета на острова в Антарктика, където се намира българската база „Св. Климент Охридски“.
Другият полярник на гости на „Аларма“ в понеделник е Емил Иванов – в обичайния си живот той кръстосва топлите морета и океани като капитан на яхта, а на българската база е логистик, отговарящ и за моторните лодки, без които животът и проучванията на българските учени на Ледения континент са невъзможни.
Стефан и Емил ще разкажат и как гумени лодки плават сред ледените късове, без да се спукат, какви впечатления и спомени остават след няколко експедиции в Антарктика, както и какви са ароматите, които могат да се усетят там.
Последни подробности за настоящата експедиция дава проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт, директор на Българския институт за полярни изследвания и ръководител на всичките 30 български антарктически експедиции.
„Една от целите на 30-ата българска антарктическа експедиция е довършването на научната лаборатория, чийто строеж започна в началото на тази година по време на предишната експедиция. Във втората група наши полярници са предимно учени, те заминават на 9 януари от България, ще бъдат превозени от Южна Америка до о. Кинг Джордж (най-близкия остров до Ливингстън, на който има летище) със самолет на португалската антарктическа програма безплатно, след това българите трябва да пристигнат на остров Ливингстън с испанския кораб „Хесперидас“.
Тази година няма да има чуждестранни учени на българската база в съответствие с рестрикциите заради пандемията, но евентуално очакваме при нас да дойде един турски учен.
Българският кораб „Св. св Кирил и Методий“ ще започне плавания до Антарктида най-рано през октомври 2022 г., след като бъде ремонтиран.
Ако има нужда от мен на базата, ще замина и аз, ако не – ще ръководя експедицията от България.“ – казва проф. д-р Христо Пимпирев.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg