В епизод 433 „Трамвай по желание“ среща своята публика с кукления режисьор Кирякос Аргиропулос.
Роден във Вроцлав и израснал в Ямбол, Кирякос е типично интернационално въплъщение на емигрантските съдби от втората половина на размирния 20 век. До 12-ата година на момчето фамилията живее в Полша, а след това се мести в България, за да е по-близо до родната Гърция, откъдето е прокудена след Гражданската война. С пристигането си у нас Кирякос е местна знаменитост, защото говори гръцки и полски, не знае нито една дума на български и носи дънки. Нещо повече, попада сред лошите момчета на Ямболската гимназия, където тартор е хулиган на име Тодор Живков, по-късно разстрелян при опит за бягство през границата.
От тази колоритна среда Кирякос е „отвлечен“ от местната театрална самодейност, която го препраща за дошлифоване в тогавашния ВИТИЗ, където ментор на куклените таланти е проф. Атанас Илков. Нататък десетки постановки трасират пътя на знаменития куклен режисьор Кирякос Аргиропулос, посветил творческите си години на Столичния куклен театър.
Сред житейските и професионални приключения на Кирякос се открояват срещи с Йежи Гротовски и Збигнев Цибулски, Янис Рицос и Мелина Меркури, паметни разговори с Микис Теодоракис.
„Думите имат в себе си още една обвивка – като бадемите и търпението“, казва Рицос. Защото са и сладки, и горчиви, добавя Аргиропулос.
Снимка – Калина СтаневаЧуйте предаването от звуковия файл.
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..
Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..
Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..
Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..
Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg