Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новогодишна гала вечер на балет „Арабеск“ на сцената на НМТ „Стефан Македонски“

4
Снимка: Балет "Арабеск"

Новогодишната гала вечер на балет „Арабеск“ на сцената на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ е на 29 декември с два от най-успешните спектакли на балет „Арабеск“ – „Кармина Бурана“ и „Болеро“. 

„Кармина Бурана“ на Карл Орф e представена пред публика за първи път на 8 юни 1937 г. във Франкфурт. Произведението има огромен успех, а композиторът му, останал неизвестен до 40-годишната си възраст, изведнъж придобива световна слава.

За българската публика концертната версия на „Кармина Бурана“ не е ново и непознато явление. В репертоара на балет "Арабеск" има вече две сценични версии на ораторията – от 1972 г. на италианския хореограф Хуан Корели и от 1988 г. на големия български хореограф и дългогодишен директор на балет "Арабеск" Маргарита Арнаудова, съвместно с Пловдивската опера.

„Кармина Бурана” с хореографията на Боряна Сечанова е поставена специално за турнето на Балет „Арабеск” в САЩ, където изправя на крака четирихилядните задокеански зали със своето изпълнение.

Сега публиката може да види блестящото изпълнение на солистите: Даниела Иванова, Константина Ханджиева, Васил Дипчиков, Светослав Серопян, Стефан Вучов, Филип Миланов и прекрасните танцьори: Виктория Петрова, Елизабет Якимова, Мона Христова, Стефка Табакова, Теодора Друмева, Валери Миленков, Ервин Есен които с цялото богатство на своята съвременна чувствителност улавят с телата си ироничността на ситуацията, в която човекът живее с вярата, че е господар на живота си, докато е направляван и манипулиран от прищевките на Съдбата – Съдбата, която ту издига, ту убива, утешава с напразни надежди и върти колелото на човешкия живот

Във втората част от вечерта публиката ще може да се наслади на невероятните ритми в музиката на Морис Равел и на впечатляващото изпълнение на артистите от Балет "Арабеск" в спектакъла "Болеро".

„Болеро“ е един от емблематичните спектакли на балет "Арабеск", останали в наследство от голямата хореографка и директор на трупата Маргарита Арнаудова. Той неизменно присъства в репертоара на трупата, когато "Арабеск" гостува със свои програми не само в страната, но и почти във всички задгранични турнета. Спектакълът е поставен за пръв път през 1987 г.

Първите солисти на „Болеро“ са Румяна Маркова, Радомир Начев, Ясен Стоянов и Марио Пейчев. През години щафетата поемат Антония Докева, Теодора Стефанова, Константина Ханджиева, Милен Петров и Даниела Иванова, Асен Наков, които заедно с Васил Дипчиков и Стефан Вучов ще видите тази вечер.

„Болеро” носи силно изразена програмност и впечатляваща атмосфера, където балетното движение е стилизирано в ритъма на испанския танц. Заслуга за експресивната колоритност на танца има и полифоничността в хореографията на Маргарита Арнаудова.

Хореографът Боряна Сечанова, директор на балетната трупа, разказва в "Артефир" за двата емблематични спектакъла на българската и световните сцени – „Кармина Бурана“ и „Болеро“.

Снимки – Балет "Арабеск"

Чуйте повече от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41